Kamp İçin Gerekli Malzemeler: Eksiksiz Bir Kamp Malzemeleri Listesi
 1. Anasayfa
 2. Kamp Alanları

Kamp İçin Gerekli Malzemeler: Eksiksiz Bir Kamp Malzemeleri Listesi

0

Günlük hayatın yorucu maratonundan kaçmak için insanlar artık otellerde tatil yerine kamp yapmayı tercih etmektedir. Doğayla iç içe bir tatil çok iyi gelecektir. Özellikle şehirden uzakta, doğayla iç içe bir tatil denilince ilk akla gelen kampçılık olacaktır. Doğru ekipmanlarla kamp yapmaya gidildiğinde dört mevsim yapılabilecek bir aktivite olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kamp yapmayı düşünen kişiler için de en önemli soru kamp malzemeleri nelerdir olacaktır. Keyifli bir hafta sonu geçirmek için kampa gidiyorsanız malzemelerinizin de eksiksiz olması çok önemlidir. Alınacak malzemeler de bazı durumlara bağlıdır. Kampta ne kadar kalacağınız, kaç kişi kalacağınız da alınacak malzemelerin boyutunu, sayısını ve ilk yardım malzemelerini etkilemektedir.

Doğru malzemeler ve ekipmanların seçimiyle ister sahil kenarında olun, isterseniz dağ veya orman bölgesinde olun konforlu ve güvenli bir şekilde kamp yapabilirsiniz.

Kamp İçin Gerekli Malzemeler

Kamp Nedir?

Kamp nedir dediğimizde ilk aklımıza gelen outdoor etkinlikler içerisinde en çok tercih edilen etkinliklerden biri olduğudur.

Kamp yapabilmek için öncelikle kamp yapılacak olan alan iyi araştırılmalıdır. Hava şartları öğrenilmeli ve ona göre malzemeler alınmalıdır. Bölge su kaynağına yakın seçilirse, taşınan sular bittiğinde çok önem arz edecektir. Sonbahar mevsiminde gidiliyorsa etrafta çalı çırpı olması da önemlidir. Bu sayede sürekli ateş yakılabilecektir.

Malzemeleri Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Kampa giderken alınacak en önemli malzeme çadırdır. Çadır da mevsimine göre kalacak kişi sayısına bağlı olarak seçilmelidir. Mevsime göre uygun olan uyku tulumu ile de desteklenmelidir.

Bir diğer önemli eşya ise kamp sandalyesidir. Kamp sandalyeleri sayesinde gündüz doğanın keyfini de çıkarabilirsiniz.

Hazır konservelerden sıkıldıysanız kamp için gerekli diğer bir malzeme ise ocak olmalıdır. Bu sayede kampta olsanız dahi hafif ve kolay yemekler pişirebilirsiniz.

El feneri ve yedek piller bulundurmak da kampın gece hayatı sırasında güvenlik açısından oldukça önemlidir.

Bu sayılan malzemeler en önemli kamp malzemeleri arasındadır.

Kamp İçin Gerekli Malzemeler

Kamp Malzeme Listesi

Kamp için en önemli malzemeler, denildiğinde akla ilk olarak hayatı malzemeler gelmelidir. Bunlar: Çadır, uyku tulumu, mat, şişme yatak, el feneri ve ilk yardım çantasıdır.

Hafta sonunda keyifli bir kamp yapmak için gerekli olan tüm malzemeleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Çadır

En önemli kamp malzemesi elbette ki çadır. Çadır seçimi yaparken, kaç kişilik olduğuna ve mevsimine göre seçim yapmanız gerekmektedir. Örneğin üç mevsim çadır denilen tipteki çadırı daha çok havalar iyiyken ilkbahar, sonbahar ve yaz mevsimlerinde tercih etmeniz gerekmektedir. Dört mevsim çadır ise tam aksine kış, rüzgar gibi etmenlere daha dayanıklı çadır tipidir. Kışın daha çok tercih edilmektedir.

 • Sırt çantası
 • Çakı
 • Mat

Çadır ve uyku tulumu kamp serüveninin en önemli parçaları olsa da mat olmadan bir kamp kesinlikle eksiktir. Çadırı kurduktan sonra uyumaya karar verdiğinizde yalnızca uyku tulumu sizi sıcak tutmayacaktır. Özellikle kış mevsiminde çadırın tabanından gelecek soğuk üşümenize neden olacağı için çadır tabanının da üzerine mat serilmesi gerekmektedir. Bu yüzden mat, kamp malzemeleri listenizde üst sıralarda olmak zorundadır.

Matlar kauçuk veya plastik malzemelerden de yapıldığı için kolayla katlanabilir ve taşınırken büyük bir yer kaplamaz.

Şişme görev de görebildiği için zemine sermenizle beraber sizi büyük oranda soğuktan koruyacaktır.

Trekking için gerekli malzemeler nelerdir incelemek istermisiniz?

 • Uyku tulumu

Çadırdan sonra en önemli kamp malzemesi uyku tulumudur. Uyku tulumunuzu da mevsim şartlarına uygun olarak seçmeniz gerekmektedir. Kış mevsiminde kamp yapmak isteyen kişiler soğuk hava koşullarına uygun seçtiği çadırla beraber, uyku tulumunu da örneğin termal olarak seçebilirsiniz.

 • Çakı
 • Katlanabilir masa
 • Yedek pil
Kamp İçin Gerekli Malzemeler

Kamp yapma süreniz uzun olacaksa eğer en önemli şeylerden biri de pildir. El fenerinizin içinde elbette pil vardır ama uzun bir kamp haftası düşünüyorsanız piller bittiğinde gece yaşamında zorluk çekebilirsiniz. Bu yüzden de yedek pillerin olması çok önemlidir.

 • El feneri

Her çadırda plastik kanca bulunmaktadır. Bu kancaya lamba asarak gece karanlığında rahatça dışarıda hareket edebilirsiniz veya gecenin sessizliğinde rahat rahat kitap okuyabilirsiniz.

 • Su
 • Ocak
 • Yağmurluk
 • Termos
 • Çakmak veya kibrit
 • İlk yardım malzemeleri

Kamp birçok insan için bilindik bir eğlence olabilir ama ilk kez kamp yapmayı düşünüyorsanız gerekli malzemelerin tam olduğundan emin olmalısınız. Bu İlk tecrübeniz de olduğu için herhangi bir yaralanma ile karşılaşabilirsiniz. Örneğin ateş yakmak isterken elinizi kestirebilirsiniz ya da dağlık bir alanda kamp yapıyorsanız ve dağcılık aktivitelerine katılacaksanız bu yüzden tecrübesizliğinizle yararlanabilirsiniz.

İlk yardım çantanızda bandaj, makas, yara bandı ve gazlı bez gibi temel malzemeler bulundurmalısınız. Eğer böceklere karşı alerjiniz varsa veya sivrisinekler tarafından ısırılabilen bir yapınız varsa sinek ve böcek kovuculardan da yanınıza almanız gereklidir.

 • Şişme yatak

Eğer ki evinizdeki yatak konforunu her yerde arayanlardansanız kamp yaparken mutlaka şişme yatak da götürmeniz gerekmektedir. Elektrikli veya manuel pompa ile şişirerek kullanabileceğiniz çeşitleri bulunmaktadır. Plastik, süet ve kadife kumaş türlerinden de rahatınıza göre hangisi iyi geliyorsa seçme şansınız bulunmaktadır. Elbette daha rahat etmeniz için süet ve kadife kumaş türlerinden şişme yataklar önerilmektedir.

Tek veya iki kişilik boyutlarda satılan bu şişme yataklar içerisinde yastıklarla beraber de satılmaktadır. Kendinize uygun yükseklikte hava pompalayarak birkaç dakika içerisinde hem yatağınızı hem de yastığınızı hazır edebilirsiniz. Aynı şekilde kamp maceranız bittiğinde üzerine baskı uygulayarak havayı boşaltabilir ve taşımaya hazır hale getirebilirsiniz.

Yukarıdaki malzemeler mevsime göre, gidilecek yere ve kişi sayısına göre değişiklik gösterebilir. Yine de en önemli ve temel kamp malzemeleri çadır, uyku tulumu ve mattır. Kamp eşyaları doğru ve eksiksiz seçildiği taktirde sizi konforlu ve güvenli bir kamp tatili bekliyor demektir.

Kamp İçin Gerekli Malzemeler

Kampa gitmeden önce mutlaka kamp malzemeleri listesi oluşturunuz. Bu listeyi de kamp yapacağınız bölgeye, kalacağınız süreye ve hava şartlarına bağlı olarak hazırlayınız. Eğer kişisel aracınız gidecekseniz, kamp sandalyesi ve katlanabilir masa gibi seçenekleri de rahatça yanınıza alabilirsiniz. Ama kamp yapacağınız yere yürüyüşten sonra ulaşacaksanız eğer bu ağır eşyaları almamanızda fayda vardır.

Kamp Malzemeleri Listesi Nasıl Hazırlanır?

İlk kez kampa gidecek olan kişilere genellikle kamp malzemesi listesi yapması istenir. Bu liste sayesinde hem eksiklerinizi kolayca tamamlarsınız hem de planlı bir şekilde ilerlemenize olanak sağlar.

Kamp malzemesi listesi yaparken kategorilere ayırmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Malzeme listemizin ilk kategorisi:

 • Barınma için gerekli malzemeler:
 1. Çadır
 2. Mat
 3. Uyku Tulumu
 4. Çakı
 5. Çakmak veya kibrit
 6. Katlanabilir sandalye ve masa
 7. Lamba
 8. Yastık
 9. Gölgelik
 10. Battaniye
 11. Hamak

Bu listenin tamamı hayati olmasa da isteklerinize veya sevmediklerinize göre ekleme ve çıkarma yapabilirsiniz.

 • Mutfak için gerekli malzemeler:
 1. Bardak
 2. Tabak
 3. Çaydanlık
 4. Cezve
 5. Termos
 6. Islak Mendil
 7. Tava veya Tencere
 8. Bulaşık yıkamak için gerekli eşyalar
 9. Çöp Poşeti
 10. Alüminyum folyo
 11. Küçük kamp ocağı
Kamp İçin Gerekli Malzemeler

Kamp ateşi etrafında ısınırken bir fincan kahve canınız çektiğinde veya konserve yemekten sıkıldığınızda hayatınızı kurtaracak kamp malzemeleri ise bu şekilde sıralanabilir.

 • Beslenme için gerekli malzemeler
 1. Hazır çorbalar
 2. Sandviçler
 3. Konserve gıdalar
 4. Kahve
 5. Çay
 6. Meyve
 7. Su
 8. Atıştırmalıklar
 • Kamp için gerekli kıyafetler

Kamp için gerekli kıyafetler denildiğinde ilk düşünülmesi gereken hava şartlarıdır. Kampa gitmeden önce kesinlikle kalacağınız süre boyunca havanın nasıl olacağını öğrenin ve ona göre kamp kıyafetlerinizi hazırlayın. Aşağıdaki liste genel bir liste olup kamp yapacağınız mevsime bağlı olarak içerisinden seçim yapınız.

 1. Çorap
 2. Pantolon
 3. Şort
 4. Terlik
 5. Pijama
 6. Güneş Gözlüğü
 7. İç çamaşırı
 8. Bot
 9. Havlu
 10. Mayo
 11. Eldiven
 12. Bere
 13. İçlik
 14. Yağmurluk
Kamp İçin Gerekli Malzemeler
 • Hijyen ve sağlık için gerekli malzemeler

Bu listede en tepede bulunacak ürünler rutin kullandığınız ilanlarınızdır. Bunun dışında böcek veya sinek ısırıklarına hazırlıklı olmak adına böcek ilacı ve koruyucu sprey almanız gerekmektedir. Bunlar dışında hijyen için gerekli malzemeler şöyle sıralanabilir:

 1. Bandaj
 2. Yara bandı
 3. Ağrı Kesici
 4. Güneş kremi
 5. Tuvalet kağıdı
 6. Sabun
 7. Diş fırçası
 8. Macun
 • Diğer gerekli malzemeler
 1. Power bank
 2. Pusula
 3. Çadır Tamir Kiti
 4. Şemsiye
 5. Mum
 6. Dikiş Seti
 7. Fotoğraf makinesi
 8. Dergi veya roman
 9. Kimlik
 10. Ehliyet
 11. Nakit para
 12. Cep telefonu
 13. Cımbız ( kıymık batmasında hızlı bir çözümdür)
 14. Şampuan

Buradaki tüm malzemeler kalacağınız süreye ve mevsime bağlı değişir ve kamp eşyaları listesi de ona göre düzenlenmelidir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir