Trekking Hakkında Tüm Bilgiler – Trekking Ne Demek?
 1. Anasayfa
 2. Eğlence

Trekking Hakkında Tüm Bilgiler – Trekking Ne Demek?

0

Bir spor olarak bilinen ve doğa yürüyüşü anlamına gelen trekking gerçekten pek çok farklı karakterde insanı bir araya gelen tutku olarak düşünülebilir. Uzun yürüyüşler ile insanlar hem doğa ile iç içe vakit geçirmekte hem de farklı ortamlarda sosyal ilişkiler kurmaktadırlar. Bu spor tek kişi olarak yapılabileceği gibi grup halinde yapıldığında da oldukça eğlenceli sonuçlar elde edilmektedir.

Genel olarak bakıldığında günümüzde doğallığa olan isteğin ve yönelimin artması ile bu sporun da artış gösterdiği söylenebilir. Yeni başlayanlar veya detaylarını öğrenmek isteyenler için doğa yürüyüşü nedir? Detayları nelerdir? Sizler için derledik…

Trekking Ne Demek?

İngilizce kökenli bir sözcük olarak trekking, kelime anlamı Türkçe kapsamında bakıldığında doğada yapılan yürüyüş anlamında gelmektedir. Genel olarak bu spor bir başkan öncülüğünde ilerletilmektedir. Dar yerlerden geçilebildiği için de genellikle lider önde, diğer katılımcılar arkada tek sıra halinde yürümektedirler. Pek çok farklı zemin yapısı, yükseklik, rota bu yürüyüş için tercih edilebilir.

Mevsimden bağımsız olarak yapılabilen bu spor için dere, dağlık alan, yayla gibi alanlar seçilebilmektedir. Her zeminin ve koşulun da kendine özgü kullanılacak malzemeleri bulunmaktadır. Önceden belirlenen başlama ve bitiş noktaları arasında genellikle hafif tempolu yürüyüş tercih edilmektedir.

Hiking

Hiking Ne Demek?

Birbirleri ile çok benzer yönleri olan ve bu nedenle aynı gibi görünen trekking ve hiking kavramları uygulanış açısından farklılık göstermektedir. Bu anlamda trekking ve hiking farkına bakılacak olursa trekking biraz daha zorlu ve en az bir gece konaklamalı bir spor türü iken hiking, günübirlik yapılan yürüyüşler olarak değerlendirilebilir. Bu farklılık adına hikingin zorluk derecesinin biraz daha düşük olduğu da söylenebilmektedir.

Kamp için gerekli malzemeler listemizi buradan inceleyebilirsiniz.

Trekking Nedir?

Genel olarak sözlük anlamlarına ve spor kaynaklarından açıklamalarına bakıldığında trekking ne demek? Doğada genellikle gruplar halinde yapılan ve belirlenen bir başlangıç noktası itibari ile diğer bitiş noktasına ulaşma hedefli uygulanan hafif tempo eşliğinde gerçekleştirilen sportif yürüyüşler olarak adlandırılabilir.

Bu yürüyüş esnasında uygun derecede malzeme, ekipman, gıda ve su bulundurulmalıdır. Belirli aralıklar ve zorluk derecesine göre de mola verilerek ilerlenmektedir. Sadece düz alanlarda yürüyüş değil tırmanış, iniş gibi zorlu koşullar da burada gerçekleştirilebilmektedir.

Hiking

Trekking Doğa Yürüyüşü Nasıl Yapılır?

Trekking, doğa yürüyüşleri kapsamında, Trekking grupları ile yapılan bir spor aktivitesi olarak tanımlanabilir. Bunun için de her sporda olduğu gibi bunda da bir program kapsamında hareket edilmektedir. Her alanın kendine ait programı olsa da genel olarak ekip lideri tarafından grup yönetilmektedir. Bunun için de deneyimli kişiler lider olarak seçilmektedir. Liderin hemen arkasında ise onun yardımcısı yer almaktadır. Buna da artçı denilmektedir.

Grup olarak yola çıkılmadan önce seçilen alana ve yürüyüşün zorluğuna göre bir plan hazırlanmaktadır. Bu planlar ekip ile birlikte gerçekleştirilmekte ve olası tehlikelere karşı alınabilecek tüm tedbirler de burada konuşulmaktadır. Yürüyüş başladıktan sonra ise belirli alanlarda mola verilerek ilerlenmektedir. Yürüyüş esnasında tek sıra halinde olunduğu için herkes önünde ve arkasında yürüyen ekip arkadaşından sorumlu olarak tutulmaktadır.

Trekking’ de Temel Kurallar Neler?

Sağlıklı iletişim ve sporun doğru şekilde yönetilebilmesi için trekking esnasında bazı kurallara uyulması gerekmektedir. Bu kurallar kapsamında kişiler söylemek istediklerini bir öndeki kişiye ilettiklerinde en öne bu şekilde ilerlenmelidir. Bağırarak bunu iletmek kurallar dâhilinde yer almamaktadır. Bunun yanında dik yamaçlardan inerken de trekking ayakkabıları ile yere tam basmak ve dizlerin hafif bükülü olması önemlidir. Bu noktalar dikkate alındığında grubun kendi özel kuralları da belirlenebilmekte ve buna göre sağlıklı bir şekilde süreç yönetilmektedir.

Hiking

Kimler Trekking Yapabilir?

Genel olarak trekking turlarına katılmak isteyen kişiler yaş aralığı hakkında bazı sorular yöneltmektedirler. Bu açıdan bakıldığında aslında net bir yaş sınırı olmadığı söylenebilir. Sağlığı yerinde olan ve uzun yürüyüşler ile sağlığı bozulmayacak olan genç veya yaşlı herkes bu sporlara katılabilmektedir. Deneyimlere bakılacak olursa da genellikle 20 ila 50 yaş aralığındaki kişilerin bu sporu daha çok tercih ettiği söylenebilmektedir.

İlk Kez Trekking Yapacaklar Nelere Dikkat Etmeli?

Trekking genel olarak standart bir yürüyüş rotası üzerinde ilerlemektedir. Fakat bu rotalar düz zeminlerde değil zaman zaman çeşitlilik gösteren alanlarda olmaktadır. Konaklamalı olarak gerçekleştirilen bu spor için de önemli olan bazı noktalar bulunmaktadır. Bu açıdan bakıldığında ilk kez bu sporu yapacak olan kişilerin bilmesi gereken bazı detaylar bulunmaktadır. Bunlara önem verildiğinde saha sağlıklı şekilde süreç yönetilebilmektedir.

 1. Öncelikle sporun yapılacağı grup ile iletişime geçilmelidir. Bu anlamda grubun ihtiyaçları ve sporun doğrultusuna göre bir Trekking çantası hazırlanarak işe başlanmalıdır.
 2. Hangi mevsimde ve hangi zorlukta bu sporun yapılacağı önemlidir. O nedenle kişi parkur hakkında bilgi almalı ve mevsime uygun giysi seçimleri yapmalıdır. En önemli malzemeler temin edilmelidir. Eğer sonrasında bu spora devam edilecekse eksikler sonraki dönemlerde tamamlanmalıdır.
 3. İlk başlarda yürüyüş için kolay bir parkur seçilebilir. Ortama ve sporun doğal akışına uygun ise sonrasında yavaş yavaş parkur zorluğu arttırılabilir.
 4. Bunun dışında ekip arkadaşı ve lider ile önceden tanışmak hem kendini rahat hissetmek hem de sağlıklı ilişkiler kurup rahatça merak edilenleri sormak için önemli bir nokta olacaktır.
Trekking

Trekking Malzemeleri (Ekipmanları) Neler?

Genel olarak trekking malzemeleri hangi mevsimde bu sporun yapıldığı göz önüne alınarak değişiklik göstermektedir. Bu anlamda her mevsim eklenip çıkarılabilecek malzemeler mevcuttur. Fakat genel bir bakış ile malzemelerden bahsedilecek olursa;

 1. Yürüyüş botu
 2. Tozluk
 3. Yürüyüş pantolonu
 4. Polar
 5. Ceket, mont
 6. Çanta
 7. Trekking batonu
 8. Şal, termos, su, düdük, kafa feneri
 9. Güneş gözlüğü
 10. Güneş kremi

Bunlar hem yaz hem de kış için eklenip çıkarılabilecek özellikte ürünlerdendir. Mevsime uygun giyinmek yürüyüş esnasında temponun düşmesini engelleyecek ve bu şekilde de sağlıklı bir şekilde spor yapılabilmesine olanak sağlayacaktır.

Trekking Esnasında Nasıl Giyinilmeli?

Yürüyüşün verimli geçebilmesi için en çok ince ne de çok kalın giysiler tercih edilmelidir. En doğrusu mevsime uygun şekilde giyinmek olacaktır. Kat kat giyinmek de yine öneriler arasında yer almaktadır. Yaz olsa bile akşam sıcaklık farkı oluşabileceği göz önüne alınarak birkaç katman giyinmekte fayda vardır. İnce ve kat kat olan trekking kıyafetleri yürüyüş esnasında kolayca çıkarılabilmekte ve zaman kaybı yaratmamaktadır.

Trekking

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Trekking kimileri için kolay kimileri için ise zorlu bir spor olarak görülebilir. Bu anlamda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar da söz konusu olmaktadır. Bu açıdan bakıldığında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar şu şekilde açıklanabilir;

 1. Hangi mevsimde bu spor yapılırsa yapılsın genel olarak gece ve gündüz sıcaklıklarından dolayı farklar oluşabileceği için ek bir kıyafet bulundurulması önemlidir.
 2. Mevsim şartları göz önüne alınarak yolcuğuna karar verilmelidir. Çok sıcaklayabilir ya da çok üşüyebilirsiniz…
 3. Sık ağaçlıklar ve çalıların olduğu bölgeler de yürüyüş için tercih edilebilir. O nedenle bunlar bilinerek yola çıkılmalıdır.
 4. Kat kat giyinmek tecrübeli kişilerin önerileri arasında yer almaktadır. Bu anlamda kolayca giyinmek ve sıcaklandığında da çıkarmak yine kolay olacaktır.
 5. Program belirli bir rotada ilerlese de olası değişiklikler göz önüne alınmalıdır. Bu anlamda gecikmeler veya erken noktalama gibi durumlar da meydana gelebilmektedir.
Trekking

Acil Durumlarda Neler Yapılır?

Trekkinglerde rota belirlenirken plan dâhilinde işlemlerin gerçekleştiğinden bahsetmiştik. Bu anlamda her türlü acil durum oluşmasına karşılık acil çıkış noktaları bulunmaktadır. Hal böyle olunca rehberler buralardan kişileri yönlendirebilirler. Ufak yaralanma vb. durumlar için de yine rehberler ilkyardım eğitimli kişiler olduğu için ilk müdahale yapılabilmektedir. Sonrasında da ambulans ile belirlenen noktalardan yaralı kişi alınabilmektedir.

Türkiye’ nin Trekking Rotaları

Türkiye trekking yapılmak için oldukça fazla alana sahiptir. Bu anlamda bireysel, grup veya trekking dağcılık kulübü gibi katılımlar ile bu spor gerçekleştirilebilmektedir. En fazla tercih edilen rotalardan bahsedilecek olursa da, Likya Yolu, Karia Yolu, Frig Yolu, Aladağlar, Kaz Dağları, Balkar Dağları, Kaçkar Dağları, St. Paul Yolu gibi seçenekler bulunabilmektedir.

Rotalar Gastronomi Duraklarını Da Kapsıyor Mu?

Trekking yürüyüşleri için belirlenen alanlarda gastronomi noktaları bulunabilir. Bunlar gastronomi durakları olarak da adlandırılabilir ve mola yerleri buralar olarak belirlenebilir. Fakat doğa söz konusu olduğu için daha çok restoran tarzı yerler trekking rotaları arasında yer almamaktadır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir