İstanbul’a Yakın Tatil Yerleri 2023 | En İyi 15 Tatil Yeri
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

İstanbul’a Yakın Tatil Yerleri 2023 | En İyi 15 Tatil Yeri

0

İstanbul’ da yaşayıp küçük tatil kaçamakları yapmak isteyenler için İstanbul’ a yakın tatil yerleri vazgeçilmez özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isterken aynı zamanda şehre yakın mesafede olmak, istendiği zaman merkeze ulaşabilmek için sizler de buraları tercih edebilir, hafta sonları, tatiller gibi zamanlarda yorgunluğunuzu üzerinizden atabilirsiniz.

İstanbul’a Yakın Tatil Yerleri

Birbiriden farklı özelliklere sahip olan bu mekânları sizler için derledik…

Sapanca
 1. Sapanca

Sakarya iline bağlı olan Sapanca İstanbul’a yakın tatil yerleri tavsiye listesinde başta yer almaktadır. Çünkü hem İstanbulluların hem de İstanbul’ a yakın olanların İstanbul’ a yakın tatil yerleri dendiğinde aklına gelen ilk alanlardan biri olmaktadır. Bu anlamda pek çok yerli ve yabancı tatilcinin burayı tercih ettiğini söylemek mümkündür. Genel olarak ilkbahar ve yaz mevsimlerinde kısa süreli tatiller için Sapanca göl ve yeşillikler beldesi olması ile öne çıkmaktadır.

Burada Maşukiye ve Kırkpınar gibi alanlar tatil amacı ile düzenlenmiş ve bungalov tarzı tatil evleri, otelleri ile ön plana çıkmaktadır. Son zamanlarda bungalov tarzı yapılarının artması ile de kış turizminde de ilerleyen bir tatil beldesi halini almıştır.

Göl manzarası dışında doğal ve tarihi güzellikleri de burayı çekici hale getirmektedir. Özellikle Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait pek çok tarihi eser burada bulunmaktadır. Bu anlamda sevdikleriniz ile doğayla iç içe ve tarih kokan bir hafta sonu tatili için Sapanca vazgeçilmez olacaktır.

Sapanca Google Harita Konumu
Kefken ve Kerpe
 1. Kefken ve Kerpe

Kefken ve Kerpe Kocaeli iline bağlı Kandıra’ da yer almaktadır. Burası da İstanbul’a yakın günübirlik tatil yerleri arasında sıklıkla tercih edilmektedir. Genel olarak bakıldığında İstanbul’ a olan uzaklıkları 3 saat civarında olmaktadır. Bu nedenle bayram tatillerinde veya hafta sonu tatillerinde rahatlıkla tercih edilebilmektedirler.

Buralarda ziyaret edilecek pek çok alan ve bölge bulunmaktadır. en çok bilineni de Pembe Kayalar’ dır. Bunlar jeolojik olarak farklı yapılardır ve çok uzun yıllar önce taş ocağı olarak kullanılmakta idi. Şimdilerde ise manzara için kullanılan doğal güzellikler arasında yer almaktadır. Bunun yanında Yeşil Koy, Kapri Plajı, Kefken Adası, Cebeci Plajı, Kerpe Plajı, Kartal Kayalıkları gibi pek çok farklı koyu ve plajı bulunmaktadır. Bu anlamda da özellikle yaz aylarında İstanbul’a yakın deniz tatil yerleri kapsamında tercih edilebilir özelliktedir.

Kefken ve Kerpe Google Harita Konumu
Ağva
 1. Ağva

İstanbulluların İstanbul’ a yakın tatil yerleri denildiğinde akıllarına gelen ve ilk sıralarda yer alan mekânlardan biri de Ağva olmaktadır. Özellikle hafta sonu kaçamakları için veya günübirlik olarak bile sıklıkla ziyaret edilen Ağva İstanbul merkezine sadece 1 saat uzaklıktadır. Doğa ile iç içe olarak tasarlanan bu tatil mekânı, özellikle yoğun otel işletmeciliği ile değil daha sade hizmetleri ile ön plana çıkmaktadır. Burada her yer otel ile dolu değildir. Küçük küçük, farklı özellikteki oteller çevre ile olan bağı bozmadan kaliteli hizmetler sunmaktadır.

Bunların yanında Ağva’ ya oldukça yakın olan pek çok farklı koy bulunmaktadır. bu koylarda da kamp yapmak için ideal alanlar mevcuttur. Yani hafta sonu tatilinizi doğa ile iç içe aynı zamanda da İstanbul’ a yakın bir alanda seçmek isterseniz, kamp veya piknik özelliklerini de göz önüne alarak Ağva en doğru tercihlerden biri olacaktır.

Ağva Google Harita Konumu
Anadolu Feneri
 1. Anadolu Feneri

İstanbul’ a yarım saat uzaklığı ile bilinen Anadolu Feneri Beykoz’ da bulunmaktadır. Özellikle hafta sonu tatilleri küçük piknikler için tercih edilen tatil noktalarından bir tanesidir. Bu anlamda Anadolu Feneri konaklama için kamp yapmak adına uygun yerler de içermektedir. Karadeniz kıyılarında piknik alanları mevcut olan bu gölgeye kamp kurularak hafta sonu deniz havası ve sakinlik içerisinde güzel bir tatil yapılabilir.

Kamp yaparken doğa yürüyüşlerini de bu alanla gerçekleştirebilirsiniz. Meydanda gerçekleştireceğiniz yürüyüşler, Yaros kalesine tırmanma gibi aktiviteler hem hafta sonunuza heyecan katacak hem de dinlenmeniz için sizlere ekstra zamanlar yaratacak, farklılıkları keşfetmenize yardımcı olacaktır.

Anadolu Feneri Google Harita Konumu
Büyükada
 1. Büyükada

İstanbul açıklarında yer alan en büyük ada olma özelliği ile bilinen Büyükada İstanbul’ a yakın tatil yerleri arasında en fazla tercih edilen alanlardan biri. Yerli ve yabancı pek çok tatilci, yaz kış fark etmeksizin hafta sonlarını değerlendirmek adına buraya geziler düzenliyor ve konaklamalar gerçekleştiriyor.

Büyükada, denize girmek isteyenler için ünlü plajları ile de öne çıkan özellikler gösteriyor. Kumsal Plajı, Halik Koyu Plajı, Aya Nikola Plajı bunlardan sadece bir kaçı. Hem konaklamalı hem de günübirlik tatil için uygun olan Büyükada aynı zamanda pek çok tarihi yapıyı da bünyesinde barındırıyor. Bu anlamda ziyaret etmek isteyen herkes için tatil amaçlı değerlendirilebilecek ve güzel vakit geçirilecek yerler arasında gelmektedir.

Büyükada Google Harita Konumu
Kilyos
 1. Kilyos

İstanbul’ a yakın olan ve Karedeniz kıyıları kapsamında yer alan Kilyos İstanbul’a yakın 2 günlük tatil yerleri yani hafta sonu tatilleri için tercih edilen ve tabiri caizse güzel havalarda ziyaretçi akınına uğrayan mekânlardan biridir. Bu anlamda şehir merkezine yakın özellikleri ile de bilinen Kilyos, denize girmek için de oldukça uygun.

Sarıyer merkezine sadece 10 km uzaklıkta olan bu alan eğlence mekânlarının yoğunlaşması ve piknik alanları, restoran gibi yerlerin de artması ile tam bir kaçamak yeri haline gelmiştir. Daha çok günübirlik veya kısa tatiller için tercih edilen Kilyos’ ta sadece yüzme aktiviteleri değil, doğal ve tarihi güzellikleri keşfetmek için de vakit ayrılmalıdır.

Kilyos Google Harita Konumu
Şile
 1. Şile

İstanbul’ un bir ilçesi olan Şile, merkeze bir miktar uzak olmasından ötürü tatil için uygun görülen alanlar arasında yer almaktadır. Bu kapsamda ilçenin asıl geçin kaynağı turizm olarak bile söylenebilir. Yaz aylarında ve ilkbahar aylarında artan tatilci akını ile Şile, kendi geçimini sağlamaktadır. Bölgenin denizi öne çıkan özelliklerinden biridir. Bunun yanında hem tarihi hem de kültürel mekân içerikleri ile de göz dolduran bir yapıya sahiptir.

Pek çok şelale ve göle ev sahipliği yapan Şile’ nin gezilecek yerlerinde On Bir Göller Vadisi, Ağlayan Kaya, Değirmençayırı Şelalesi gibi mekânlar ön plana çıkmaktadır. Bunun yanında plajları ve kumsalları da denize girmek için oldukça uygun alanlardır.

Tarihi ve kültürel mekânlarına bakıldığında da Şile Feneri ve Şile Kalesi en çok ziyaret edilen yerlerin başında gelmektedir. Bunun yanında Şile evleri de kültür yapıları açısından öne çıkan özellikleri içermektedir.

Şile Google Harita Konumu
Burgazada
 1. Burgazada

İstanbul veya yakınlarında yaşıyorsanız ve merak ettiğiniz en önemli soru 2 günlük tatil için nereye gidilir? İse cevabımız Burgazada olacaktır. Burgazada İstanbul’ da yer alan Prens adalarının üçüncüsü olarak bilinmektedir. Bu kapsamda tatilciler için de diğer adalar kadar önemli bir yere sahiptir.

Burgazada hafta sonu kaçamakları için en uygun yerlerden biridir. Burada çeşitli aktiviteler gerçekleştirilebilir. Bunlar doğa yürüyüşleri, balık tutma aktiviteleri, gün batımını izlemek gibi çok farklı şekillendirilebilir. Tamamen taleplerinize bağlı olarak çam ormanları içerisinde denize karşı kamp yapmak da tatil zevkinizi arttıracak özelliklerdendir. Burgazada da İstanbul içinde bulunan ve dinlenmeniz, huzur bulmanız için sizlere olanak sağlayan kaliteli tatil mekânlarından biridir.

Burgazada Google Harita Konumu
Polonezköy
 1. Polonezköy

Polonezköy İstanbul’a yakın tatil köyleri her şey dâhil özellikleri ile bilinmektedir. Burada tatil yapmak isteyenler butik otellerin sunduğu her şey dâhil özelliklerden yararlanırken aynı zamanda doğayı keşfetme şansını da yakalamaktadırlar. İstanbul’ a sadece 25 km uzaklıkta olan Polonezköy hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile İstanbulluların ve diğer turistlerin her sene 4 mevsim akınına uğramaktadır.

Beykoz’ a bağlı olan bu mekânda, tarihi özelliklerin en fazla ön plana çıkan ismi Meryem Ana Kilisesi oluyor. Burada yapacağınız doğa yürüyüşleri, keşifler esnasında bu gibi kiliseleri de ziyaret ederek, kültür gezilerinizi de tamamlamış olur, bu şekilde de bilgi dolu bir tatil geçirme imkânını yakalayabilirsiniz.

Polonezköy Google Harita Konumu
Karaburun
 1. Karaburun

Karaburun Çatalca’ ya bağlı olan ve Karadeniz’ e açılan sahili ilen ünlenmiş bir tatil mekânıdır. Burada özellikle denize girmek ve yaz aylarında keyifli tatil geçirmek için gelen pek çok yerli ve yabancı turist bulunmaktadır. Bunun yanında İstanbulluların da tatillerde kaçamak noktalarından biri haline gelmiştir.

Uzaklık olarak Büyükçekmeceye sadece 50 km olan Karaburun, plaj ve koyları ile ünlenmiştir. Denizi oldukça temiz olan Karaburun, yüzme dışında fotoğraf çekme, dağ yürüyüşü gibi aktiviteleri tercih edenler için de uygun tatil noktalarından biri olacaktır.

Karaburun Google Harita Konumu
Kıyıköy
 1. Kıyıköy

Kırklareli sınırları içerisinde yer alan ve Vize ilçesine bağlı sahil kasabası olan Kıyıköy İstanbul’ a sadece 165 km uzaklıktadır. Bu anlamda da İstanbul’ a yakın tatil yerleri arasında öne çıkan özellikleri ile bilinmektedir. Karadeniz kıyılarından olan Kıyıköy, içerisinde pek çok tarihi yapıyı barındırmaktadır.

Hafta sonu tatiliniz için sizler de kültür odaklı ve tarihi dokuları ziyaret ederken aynı zamanda ada deniz havası almak istiyorsanız burayı tercih edebilirsiniz. Kıyıköy konaklama anlamında kamp yapmak için oldukça ideal bir mekândır. Doğa tatilinizi İstanbul’ a yakın bir alanda kültürel yapılar içinde gerçekleştirmek istiyorsanız Kıyıköy sizler için en doğru tercihlerden birisi olacaktır.

Kıyıköy Google Harita Konumu
Kastro/Çamlıköy
 1. Kastro/Çamlıköy

Çamlıköy olarak da bilinen Kastro Tekirdağ sınırları içerisinde Saray ilçesinde ye almaktadır. Pek çok doğal özelliği ile Milli Park olarak ilan edilen bu alan İstanbul’da tatil yerleri ve fiyatları konusunda endişelenenler için kamp tatili yapmak adına oldukça uygun mekânlardan bir tanesidir. Çadırlı kamp yeri olarak da bilinen Kastro özellikle yaz aylarında sakin bir tatil yapmak isteyenler için oldukça uygundur.

Geniş plajı, temiz denizi, akarsuları, doğasının yeşilliği gibi pek çok özelliği içerisinde barındıran bu mekân dişbudak ağaçlarının süslediği yeşil mi yeşil bir koy olarak bilinmektedir. Doğa ile iç içe bir tatil geçirmek isteyen İstanbullular için de seçilecek en doğru yerlerden biridir.

Kastro/Çamlıköy Google Harita Konumu
Avşa Adası
 1. Avşa Adası

Avşa Adası İstanbul’ a yakın tatil yerleri arasında öne çıkan yerler arasındadır. Bu anlamda Kapıdağ Yarımadası’ nın bir uzantısı şeklinde olan bu ada tatil için seçilecek en doğru yerlerden birisidir. Şarabı ile ünlü olan Avşa Adası, hafta sonu kaçamakları için, bayram tatilleri için özellikle yazın en çok ziyaretçi alan merkezlerin başında gelmektedir.

Pek çok koydan oluşan bu adanın temiz denizi ve geniş kumsalları öne çıkan özelliklerindendir. Bu anlamda hem deniz tatili hem de kültürel, tarihi geziler yapmak için en uygun alanlardan bir tanesidir. Sizler de İstanbul’ da yaşıyor ve yakın tatil mekânları arıyorsanız Avşa Adası’ nı gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Dilerseniz kamp tatili dilerseniz de otel konaklamaları gerçekleştirebilirsiniz.

Avşa Adası Google Harita Konumu
Riva
 1. Riva

Çayağazı olarak da bilinen Riva İstanbul’ un Beykoz ilçesine bağlı bir mahalle olarak bilinmektedir. Riva Deresinin Karadeniz’ e dökülen noktasında kurulan bu mahalle tatil köyü İstanbul’a yakın yerler içerisinde en fazla tercih edilen noktalardandır. Temiz denizi, İstanbul’ un içinde oluşu gibi pek çok özelliği ile ön plana çıkan Riva, tarihi güzelliklerinden olan Riva Kalesi ile de ünlüdür.

Pek çok dizi ve filmde kullanılan mekân özellikleri ile de hafta sonu kaçamakları için İstanbulluların tercih ettiği sevimli, güzel bir tatil mekânı olarak adlandırılabilir.

Riva Google Harita Konumu
İğneada
 1. İğneada

Longoz Ormanları ile öne çıkan İğneada İstanbul’ a yakın olan tatil mekânları içerisinde en fazla tercih edilenlerdir. Kırklareli’ ne bağlı olan bu adada pek çok ağaç türünün bir arda oluşturduğu doğa harikaları yer almaktadır. Özellikle dört mevsim ziyaret edilebilir olması da öne çıkan özellikleri arasındadır.

Bungalov evleri, kamp tarzı konaklama alanları ile tatilcilere hizmet sunan İğneada 150 yıllık deniz fenerini de içerisinde barındırmaktadır. Doğa yürüyüşü, doğa aktiviteleri, kamp, bungalov konaklaması gibi pek çok aktiviteyi doğa ile iç içe olarak gerçekleştirebileceğiniz üstelik de İstanbul’ a yakın tatil yerleri arasında öne çıkan mekânlar arıyorsanız İğneada sizler için en doğru tercihlerden birisi olacaktır.

İğneada Google Harita Konumu
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir