İspanya Gezi Rehberi ve Gezilecek Şehirler
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

İspanya Gezi Rehberi ve Gezilecek Şehirler

0

İspanya her gezginin görmek istediği ülkelerden biridir. Muhteşem lezzetleri, canlı gece hayatı, rahat yaşam tarzı ve hoşgörülü halkıyla İspanya, benzersiz bir tatil deneyimi vadeder. Avrupa’nın en egzotik ülkesi olarak gösterilen ve yılın her dönemi farklı festivallere ev sahipliği yapan İspanya, Roma İmparatorluğu’nun, Endülüs Emevileri’nin arkalarında göz alıcı bir miras olarak bıraktıkları ülkedir. Gittiğiniz her şehirde benzersiz bir deneyim yaşayacağınız İspanya, birçok açıdan zengin bir tatil yapmak isteyenlerin tercihidir.

İspanya Gezi Rehberi

Benzersiz bir tatil deneyimi vadeden İspanya, mutlaka görülmesi gereken pek çok yere ev sahipliği yapıyor. Özellikle daha önce bu ülkeye seyahat etmediyseniz İspanya turu ile yolculuk yapmak, alanında uzman bir tur rehberi aracılığıyla seyahatinizin çok daha keyifli hale gelmesini sağlıyor. Böylelikle gezilecek şehirler hakkında daha detaylı bilgiler edinebilir, binlerce yıllık tarihiyle İspanya’yı yakından tanıma şansı yakalayabilirsiniz.

İspanya’nın dünyanın en turistik ülkelerinden biri olarak anılmasını sağlayan pek çok özelliği bulunuyor. Bunların arasında ise değişen tatil ihtiyaçlarını başarıyla karşılaması geliyor. İster yaz tatili ister turistik bir seyahat isterseniz kültür turizmi için de ziyaret edebileceğiniz İspanya, değişen ihtiyaçları başarıyla karşılayacak şehirler bulunduruyor.

İspanya Ne Zaman Gidilmeli?

Turistik açıdan dikkat çekici olan çok sayıda şehre ev sahipliği yapan İspanya’nın çok büyük bir bölümü Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Özellikle Madrid ve çevresine odaklı bir tur planlıyorsanız iç kesimlerinde karasal iklim şartlarının ağır bastığını göz önünde bulundurmalısınız. Atlantik kısımda ise hava şartları çoğunlukla daha ılımandır. 

Yaz mevsiminde ülkedeki sıcaklık ortalaması 26 derece civarında seyrederken deniz suyu sıcaklığının 20 dereceye kadar çıktığı görülebilir. Kış aylarında ise hava sıcaklığı ortalama 9 derece civarında seyreder. Bu gibi etkenler göz önünde bulundurulduğunda İspanya’nın yılın dört mevsimi ziyaret edilen bir ülke olduğunu söylemek mümkündür. Dolayısıyla seyahatinizi planlarken hangi amaçla seyahat ettiğinizi göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

İspanya’da Görülmesi Gereken Şehirler Nelerdir?

Benzersiz şehirleriyle İspanya, turistik açıdan ön planda olmayı başaran bir ülkedir. Değişen tatil ihtiyaçlarını başarıyla karşılayan pek çok şehre ev sahipliği yapan İspanya’da görülmesi gereken pek çok şehir bulunuyor.

İspanya seyahati için önce hangi şehirde nasıl bir deneyim yaşayacağınız hakkında araştırma yapmak daha detaylı bilgi edinmenizi ve planlı bir seyahat gerçekleştirmenizi sağlar. Bununla birlikte turlara katılarak alanında uzman rehberler aracılığıyla yapılan seyahatlerin bir parçası olmak, köklü bir tarihe sahip olan ve her adımı başka bir deneyim sunan İspanya’da daha keyifli bir seyahat gerçekleştirmeye katkı sağlıyor.

Madrid

Canlı gece hayatıyla ünlenen ve sanatın başkenti olarak da değerlendirilen Madrid, İspanya seyahati esnasında görmeniz gereken şehirlerin başında geliyor. Her yıl binlerce gezgini ağırlayan ve pek çok doğal ve tarihi güzelliğe ev sahipliği yapan Madrid, tarihi ve kültürel zenginlikleri sebebiyle adeta göz kamaştırıyor. Dünyanın en önemli sanat koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapan Prado Müzesi gibi görülmesi gereken yapılar da Madrid’de yer alıyor. Sanat severlerin, tarih tutkunlarının ya da gece hayatına düşkün olanların mutlaka ziyaret etmesi gereken bir şehir olarak değerlendirilen Madrid’de;

 • Plaza Mayor,
 • Prado Müzesi,
 • Madrid Kraliyet Sarayı,
 • Retiro Parkı,
 • Debod Tapınağı gibi yerlere mutlaka seyahat etmelisiniz.

Barselona

Her yıl binlerce turistin katıldığı Barselona turu İspanya denildiğinde akla gelen ilk şehirdir. Barselona’da bulunan etkileyici yapıların büyük bir çoğunluğu UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Yalnızca yapılarıyla değil, aynı zamanda mutlaka görülmesi gereken doğal güzellikleriyle de dikkat çeken Barselona, Gothic Quarter ve Montjuic gibi pek çok tarihi yapıya da bünyesinde yer veriyor. Değişen tatil ihtiyaçlarını başarıyla karşılayan Barselona’da görmeniz gereken yerlerin arasında;

 • La Sagrada Familia,
 • Park Güell,
 • Casa Mila,
 • Camp Nou,
 • Picasso Müzesi gibi benzeriz yapılar bulunuyor. 

Cordoba

İspanya’nın güneyinde bulunan ve Endülüs bölgesinde yer alan Cordoba, Roma döneminde ülkenin en önemli şehirlerinden biriydi. Orta Çağ’ın en önemli islam merkezlerinden biri olarak aktif rol oynayan Cordoba, UNESCO listesinde bulunan tarihi merkeziyle dikkat çekmeyi başarıyor. 

İspanya’nın sembol olarak değerlendirilen pek çok yapısına ev sahipliği yapan Cordoba, dolambaçlı ama kompakt Arnavut kaldırımlı ara sokaklarından, ferforje balkonlara sahip yapılarına, benzersiz detaylarıyla dikkat çekmeyi başarıyor. Cordoba’da bulunan restoranlar, mağazalar ve hanların büyük bir çoğunluğu beyaz renge sahiptir. Bir bütün oluşturan şehir tasarımı ile pek çok açıdan benzersiz bir tatil deneyimi vadeden Cordoba’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin arasında;

 • Kurtuba Cami,
 • Alacazr de los Reyes Cristi-anos,
 • Roman Bridge of Cordoba,
 • Palacio de Viana,
 • Plaza de las Tendillas gibi yerler bulunuyor. 

Granada

Endülüs bölgesinde yer alan bir diğer şehir ise Granada’dır. İspanya’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken şehirlerin arasında yer alan Granada, sahip olduğu Arap etkisiyle kendinizi bambaşka bir atmosferde hissetmenizi sağlıyor. İspanya’nın geri kalanından daha farklı bir şehir olarak değerlendirmenin yanlış olmayacağı Granada, Mağribi İmparatorluğu’nun bir parçası olan tarihi sebebiyle de dikkat çekiyor. Fas çay kafelerinden Arap hamamlarına, tapas barlardan Flamenko mekanlarına pek çok turistik destinasyona ev sahipliği yapan Granada, bünyesinde pek çok yerel hazine barındırıyor. Mutlaka görülmesi gereken yerlerin arasında;

 • El Hamra Sarayı,
 • Granada Katedrali,
 • Mirador de San Nicolas,
 • Royal Chapel of Granada,
 • Nasrid Palaces gibi yerler bulunuyor. 

Sevilla

Güney İspanya’da yer alan ve bir Endülüs şehri olan Sevilla, dünyanın en romantik şehirlerinden biri olarak değerlendiriliyor. Arnavut kaldırımı sokaklarda bulunan açık hava kafelerinde kendinizi bir filmin içerisindeymiş gibi hissetmenizi sağlıyor. Bununla birlikte pastel renkli plazalarda dolanan at arabaları da tarihi ve otantik bir atmosfer yaratıyor. Dünyada türünün en büyük örneği olan gotik katedral Catedral de Sevilla gibi görülmesi gereken pek çok yapıya ev sahipliği yapıyor. Sevilla seyahatinizi benzersiz hale getirecek turistik yerlerin arasında;

 • Alcazar,
 • Giralda,
 • Metropol Parasol,
 • Sevilla Katedrali,
 • Plaza da Espana,
 • Maria Luisa Parkı gibi yerler bulunuyor. 

Valencia

İspanya’nın modern mimarisiyle ünlü sahil şehri Valencia, göz alıcı bir güzelliğe sahiptir. Modern mimarisiyle ün kazanan ve keşfedilmeyi bekleyen pek çok güzelliğe ev sahipliği yapan Valencia, simgesi haline gelmiş Ciudad de las Artes y las Ciencias ile dikkat çekiyor. 

Şehirde bulunan komplekslerin büyük bir çoğunluğu modern bir mimariye sahiptir. Benzersiz yapılar topluluğu olarak değerlendirmenin yanlış olmayacağı ve ziyaretçilerini hem bilimsel keşiflere yönlendiren hem de estetik bir deneyim sunan Valencia, unutulmaz bir tatil deneyimi vadeder. Valencia’nın İspanya’da en çok ziyaret edilen şehirlerden biri olmasını sağlayan bir diğer önemli özelliği ise Malvarrosa Plajı’dır. Berrak bir denize ve uzun bir kumsala sahip olan Malvarrosa Plajı, güneşin tadını çıkartmak ya da su sporları yaparak eğlenceli vakit geçirmek isteyenlerin tercihidir.

Tarihi ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerine benzersiz bir deneyim vadeden Valencia, görülmesi gereken çok sayıda yere ev sahipliği yapıyor. Bunların arasında;

 • Mercat Central de Valencia,
 • Valencia Katedrali,
 • Serranos Towers,
 • Llotja de la Seda,
 • Bioparc Valencia,
 • L’Oceanografic gibi yerler bulunuyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir