Akdenizin Kılavuz Feneri: Gelidonya Feneri
  1. Anasayfa
  2. Gezilecek Yerler

Akdenizin Kılavuz Feneri: Gelidonya Feneri

0

Akdeniz Klavuz Fenerlerinden biri olan Gelidonya Feneri, Türkiye kıyılarının en yüksek feneri olma ünvanını taşımaktadır. Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre, Gelidonya Feneri yüksekliği 237 metre olmakla birlikte, bu fener kıyı şeritten 3 kilometre kadar iç kısma kurulmuştur. Ve Gelidonya Feneri, şu an üzerinde herhangi bir yerleşim olmayan 5 adet adanın hemen karşısında yer almaktadır. Gelidonya Feneri, Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından koruma altına alınmıştır. Oldukça engebeli ve zorlu bir arazi üzerinden ulaşımı sağlanan bu fenerde ayrıca elektriklik de bulunmamaktadır. Elektrik olmadığı için fenerde ihtiyaç duyulan enerji, önce gaz lambası ve daha sonraları ise LPG ile sağlanmaya çalışıldı. Ancak her iki yöntemden de pek verim alınamamasından ötürü, Gelidonya Feneri’nin bazı kısımlarına güneş panelleri kuruldu ve bu sayede fener, kendi elektriğini üretir hale getirildi. 

İçindekiler

Gelidonya Feneri Tarihi

İnşaatına 1934 yılında başlanan ve 1936 yılında da faaliyete geçirilen Gelidolu Feneri, o yıllardan itibaren denizcilere ışık vererek kendilerine ciddi anlamda katkı sağlamaktadır. Ve Demir ailesi, tam 77 yıl ve 3 kuşaktır bu fenerin bakımını üstleniyor. Günümüzde ise ulusal miras statüsünde olup, Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğüne devredilmiştir. 

Gelidonya Feneri
Gelidonya Feneri

Gelidonya Fenerine Nasıl Gidilir?

İki farklı nokta üzerinden ulaşım sağlanan Gelidonya Fenerine, her iki ulaşım noktası üzerinden gidildiğinde de bir müddet yürüme süresi mevcuttur. Özel araçlarınızla gitseniz bile, fenerin yanına kadar gitmeniz mümkün olamayacağı için aracınızı uygun bir yere bırakarak yürümeniz gerekecektir. Azın önce bahsettiğimiz ve sizi Gelidonya Feneri’ne götürecek olan güzergahlardan birinin adı Likya Yolu, uzunluğu 7 kilometre, diğerinin adı ise Adrasan Gelidonya Feneri Güzergahıdır ve bu güzergahın toplam uzunluğu ise 7 kilometredir. Her iki güzergahın da yaklaşık olarak %20’lik kısmını yürüyeceğiniz için yanınızda mutlaka yiyecek ve içecek olmalıdır. Çünkü her iki güzergahın da yürüyüş kısmında herhangi bir yiyecek ve içecek merkezi bulunmamaktadır. 

Gelidonya Feneri Nerede
Gelidonya Feneri Nerede

Gelidonya Feneri Nerede?

Gelidonya Feneri, Antalya ili sınırları içerisinde yer almaktadır. Gelidonya Feneri nerede diye bir soru yöneltecek olursanız net cevap olarak bu fenerin; Antalya’nın Kumluca ilçe sınırlarındaki Mavikent Taşlık Burnunda kurulu olduğunu söyleyebiliriz. 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir