Çekya’da Gezilecek Yerler | En Güzel 5 Yer
  1. Anasayfa
  2. Gezilecek Yerler

Çekya’da Gezilecek Yerler | En Güzel 5 Yer

0

Çekya, eski adıyla Çek Cumhuriyeti, Avrupa turu yapmak isteyenlerin listelerinde zirveye oynamaya devam ediyor. Mimari severler için apayrı bir deneyim sunan Çekya, tarihi ile de ilgi çekmeye devam etmektedir. Bu yazımızda Çekya ile ilgili bilmeniz gerekenleri anlatacağız. İşte Çekya’da gezilecek en güzel 5 yer!

Çekya Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Çekya, Orta Avrupa’da yer alan bir devlettir. Başkent Prag, ülkenin en büyük ve en çok turist ağırlayan kentidir. Ülkeye komşu ülkeler; Almanya, Polonya, Avusturya ve Slovakya’dır. Ülkenin resmi dili Çekçe’dir. Çekya’nın tarihi 5. Yüzyıla kadar dayanmaktadır.

Roma Cermen ve Avusturya-Macaristan gibi birçok imparatorluğa ev sahipliği yapmıştır. Bunun dışında tarihte birçok farklı medeniyetin izlerini de taşımaktadır. Birinci Dünya Savaşı sonunda Çekoslovakya adı ile yıkılan Avusturya-Macaristan İmparatorluğundan sonra bağımsızlıklarını ilan etmişlerdir. Çek ve Slovak milletlerinin bu birlikteliği İkinci Dünya Savaşı sonrası yoğun Sovyet etkisine girmiştir. Daha sonra dağılarak Çek Cumhuriyeti ve Slovakya adında iki ayrı bağımsız devlet haline gelmişlerdir.

Çekya’da Gezilecek Yerler

Çekya’nın denize kıyısı yoktur. Karasal iklimin yoğun hissedildiği bu bölgede kış ayları oldukça soğuk geçmektedir. Yaz ayları ise serin olan Çekya, bu aylarda birçok turisti de ağırlamaktadır. Özellikle yaz aylarında düzenlenen büyük festivaller ile Çekya Avrupa’nın gözde yerlerinden birisi olmaya devam etmektedir. Peki, Çekya’da gezilecek en güzel 5 yer neresidir?

Çekya’da Gezilecek En Güzel 5 Yer

Prag

Prag

Çekya’da gezilecek en güzel 5 yer listemizin zirvesinde tabi ki Prag bulunmaktadır. Başken Prag, ülkenin en büyük kentidir. Kültürel ve tarihi açıdan sadece Çekya’nın değil, Avrupa’nın en önemli şehirlerinden birisidir. Gotik ve Rönesans dönemlerinin yoğun hissedildiği şehir, sanat ve mimari severler için mükemmel bir deneyim sunmaktadır.

Prag, bin yıllık bir mimarinin zengin dokusuna sahiptir. Kaleler, katedraller, köprüler, müzeler, sanat evleri ve daha birçok yapı ile misafirlerine adeta ziyafet sunmaktadır.

Karl Köprüsü Prag’ın en önemli sembollerinden birisidir. 516 metre uzunluğu ile sadece yayalara açık bir köprüdür. Karl köprüsü boyunca 30 tane heykel bulunmaktadır. Bunlardan en meşhuru ise Aziz John Nepomuk heykelidir. Özellikle köprünün başında ve sonunda yer alan kuleler ihtişamlı bir görünüş katmaktadır.

Prag’da gezebileceğiniz başka bir yer de Prag Kalesidir. Çekya’nın en önemli köprüsüdür. Temelleri 870 yılında atılan tarihi, askeri ve kültürel olarak önemli bir kaledir. Antik kaleler arasında dünyanın en büyük kalesidir. Prag Kalesi tam 570 metre uzunluğunda ve 130 metre genişliğinde devasa bir yapıdır.

Tabi Prag ile ilgili gezilecek yerler yazmakla bitmez. Ancak; Prag Belediye Binası, Aziz Vitus Katedrali ve Astromik Saat Kulesi de görmeniz gereken yerlerden birkaçıdır.

Prag Google Harita Konumu
St. Peter ve Paul Katedrali

St. Peter ve Paul Katedrali

Brno kenti Çekya’nın en önemli şehirlerinden birisidir. Barındırdığı tarihi ve kültürel miras ile her sene önemli sayıda turisti ağırlamaktadır. Bu mirasın görkemli bir örneği de St. Peter ve Paul Katedralidir. Katedralin bulunduğu bölgede 11. Yüzyıldan kalma bir şapel bulunmaktadır. Bu katedral de 18. Yüzyılda gotik tarzda şapelin üzerine yeniden inşa edilmiştir. Dış mekânı gotik tarz ile yapılan bu katedralin iç mekânı ise barok tarz tasarlanmıştır. Dışarıdan bakıp görkemi ile hayranlık uyandırırken içeri girdiğinizde şaşırtmaya ve hayranlık yaratmaya devam ettirmektedir.

Brno kenti, Çekya’yı ziyaret eden turistlerin Prag dışında en çok uğradıkları yerlerden birisidir. Spilberk Kalesi, Brno Şehir Müzesi ve Tugendhat Villası gibi birçok önemli mirasa sahiptir. Sırada yine Brno kentinden bir yere gideceğiz.

St. Peter ve Paul Katedrali Google Harita Konumu
Moravyan Galerisi

Moravyan Galerisi

Çekya’da gezilecek yerler listemize Prag dışında bir şehir ile devam edelim. Moravanya Galerisi, Çekya’nın Brno kentinde yer alan gezilecek yerlerden bir başkasıdır. Çekya’nın uygulamalı ve görsel sanat eserleri sergilediği tek müzesidir. Seramik, tekstil, mobilya, metal eşyalar, heykel ve çini gibi birçok sanat eserini bünyesinde barındırmaktadır. Birçok koleksiyona sahip Galeri, ziyaretçilerine görsel bir şölen sunmaktadır. Hem orta çağ hem de 20. Yüzyıl eserlerini beraber barındırmaktadır. Böylece hem tarihe tanıklık edip hem sanat algınızı değiştirebilirsiniz. 1961 yılında kurulan bu galerinin, kentin önemli yerlerinden biri olmayı başardığını söyleyebiliriz. Ayrıca Moravyan Galerisi, 1963 yılından beri uluslararası bir grafik tasarım yarışması düzenlemekte ve ev sahipliği yapmaktadır.

St. Peter ve Paul Katedrali Google Harita Konumu
Průhonice Parkı

Průhonice Parkı

Prag’ın güneyinde yer alan bu park, Çekya’nın doğal güzelliklerine verilebilecek en önemli örneklerden birisidir. Ayrıca bu park UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde de yer almaktadır. İçerisinde yer alan Büyük Kale ise barındırdığı en önemli yapılardan birisidir. 12. Yüzyıla kadar uzanan tarihi ile Çekya’da gezilecek yerlerden birisidir. 1600 farklı bitki türü ile de doğal bir güzellik sunmaktadır. Ayrıca içerisinde yer alan heykeller, Büyük Kale’nin mimarisi ve freskler ile doğal güzelliği taçlandırılmıştır.

Průhonice Parkı Google Harita Konumu
Podyji Ulusal Parkı

Podyji Ulusal Parkı

Çekya’da gezilecek en güzel 5 yer listemizde son olarak Podyji Ulusal Parkı bulunmaktadır. Güney Moravyan bölgesinde bulunan bu ulusal park, Çekya’nın en önemli ulusal parklarından birisidir. Avrupa’nın en önemli ulusal parklarından birisi olan Podyji Ulusal Parkı, Avusturya sınırında yer almaktadır.

Podyji Ulusal Parkı Google Harita Konumu

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir