Botsvana’da Gezilecek En İyi Yerler 2024
  1. Anasayfa
  2. Gezilecek Yerler

Botsvana’da Gezilecek En İyi Yerler 2024

0

Botsvana’da gezilecek en iyi yerler keyifli bir vakit geçirme imkanı sunarken aynı zamanda da tarihe de kapı açmaktadır. Kalahari Çölü’nün yanı sıra otlaklara, savanlara ve başkent Gaborone’ye ev sahipliği yapan vahşi ve bozulmamış bir ülkedir. Ayrıca dünyanın en büyük iç deltası olan Okavango ve keşfedilecek çok sayıda yaban hayatı vardır. İşte Botsvana’da kaçırılmaması gereken yerler..

Makgadikgadi Tavası

Makgadikgadi Tavası
Makgadikgadi Tavası

Dünyanın en büyük tuz tavalarından biri olan Makgadikgadi, Botsvana’nın kuzeydoğusunda 10.000 kilometrekarelik bir alanı kaplayan bir göldü, ancak binlerce yıl önce kurudu.

Daha Fazla Bilgi İçin: https://en.wikipedia.org/wiki/Makgadikgadi_Pan

Chobe Ulusal Parkı

Chobe Ulusal Parkı

Botsvana’da gezilecek en iyi yerler de olması gereken adreslerden birisidir.  Güzel bir manzara sunan Chobe Ulusal Parkı, Afrika’nın en popüler cazibe merkezlerinden biridir ve Botsvana’yı mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer haline getirmektedir. Kasane’de bulunan park bataklıklar, taşkın yatakları ve ormanlardan oluşmakta ve çok çeşitli vahşi hayvanlara ve kuşlara ev sahipliği yapmaktadır. Burası Botsvana’da bufaloları ve filleri görmek için en iyi yerdir.

Tsodilo Tepeleri

Tsodilo Tepeleri

Tsodilo Tepeleri 2001 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Dini önemi ile ünlü olan bu alan kaya resimleri, barınaklar, çöküntüler ve mağaralardan oluşmaktadır. Alan genelinde 4.500’den fazla mağara çizimi bulunmuştur.

Gcwihaba Mağaraları ve Aha Tepeleri

Gcwihaba Mağaraları

Gcwhihaba Vadisi’nde yer alan mağaralar fosil bir nehir özelliğine ve bir grup alçak dolomit tepeye ev sahipliği yapmaktadır. Gcwihaba, San dilinde kelimenin tam anlamıyla “sırtlan çukuru” anlamına gelmektedir. Aha Tepeleri, Namibya ve Botsvana arasındaki sınır boyunca, Gcwihaba Mağaraları’ndan 50 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Khama Gergedan Koruma Alanı

Khama Gergedan Koruma Alanı

1992 yılında kurulan Khama Gergedan Koruma Alanı, dünyada nesli en çok tehlike altında olan türlerden birinin korunmasında önemli bir rol oynamaktadır. Yaklaşık 35 beyaz gergedanla birlikte siyah ve beyaz gergedanlar burada bulunabilir.

David Livingston Anıtı

David Livingston Anıtı

Bu alan, Dr. David Livingstone ve ailesinin bir zamanlar ikamet ettiği Gaborone’ye 40 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Bu alan bir kilise ile evinin, kliniğinin ve aile mezarlığının kalıntılarından oluşmaktadır. Livingstone’un öldüğü sırada 40 yıl boyunca Afrika’da 80.000 km’den fazla yol kat ettiğine inanılmaktadır.

Moremi Game Reserve

Moremi Game Reserve

Botsvana’nın Okavango Deltası’nın üçte birini kaplayan ve Moremi Vahşi Yaşam Rezervi olarak da bilinen Moremi Rezervi, yoğun bir Afrika vahşi yaşamına ev sahipliği yapmaktadır. Şef Moremi III’ün eşinin 1963 yılında Moremi’yi bir av rezervi olarak ilan etmesiyle Batawana kabilesi tarafından Afrika’da kurulan ilk av rezervi olmuştur. Aynı zamanda Okavango Deltası’ndaki resmi olarak korunan tek alandır. Park erişilebilir ve bakımlı patikaların yanı sıra her bütçeye uygun konaklama seçeneklerine sahiptir. Gergedanlar yakın zamanda yeniden tanıtılmıştır ve aynı zamanda Afrika’daki en büyük kırmızı lechwe popülasyonuna ev sahipliği yapmaktadır.

Matseng Ayak İzleri

Başkent Botsvana’nın 35 kilometre kuzeyine giderseniz, Matseng ayak izlerini keşfedeceksiniz. Efsaneye göre binlerce yıl önce, Matseng olarak bilinen bir dev bu bölgedeki bir sulama deliğinden çıkmış ve zemin henüz yumuşakken arkasında ayak izleri bırakmıştır.

Okavango Deltası

Okavango Deltası

Her yıl, benzersiz bir tatil arayan turistler hayatlarının deneyimini yaşamak için Okavango Deltası’na geliyor. UNESCO Dünya Mirası Alanı ilan edilen delta, Okavango Nehri’nin Kalahari Çölü’nün sonundaki Büyük Ovalarla buluştuğu yerde oluşmuştur.

Orta Kalahari Rezervi

Orta Kalahari Rezervi

Central Kalahari Game Reserve (CKGR), Güney Afrika’daki en uzak oyun rezervlerinden biridir. Aynı zamanda dünyanın en büyük ikinci yaban hayatı koruma alanıdır. CKGR, 1961 yılında San halkının geleneklerini ve kültürlerini yaşamaları ve korumaları için bir yer sağlamak amacıyla kurulmuştur.

 Kgalagadi Parkı

Kgalagadi Parkı

Kgalagadi, Botsvana ve Güney Afrika arasında paylaşılan kıtanın ilk ulusötesi Barış Parkıdır. 37.000 kilometrekarelik bir alanda yer alan koruma alanı, yaban hayatının eski göç yollarını takip etmesine izin verecek şekilde çitlerle çevrilmiştir.

Tswabung Tepeleri

Tswabung Tepeleri

Bu tepeler çevredeki araziden yaklaşık 400 metre yükselmektedir. 1 milyar yaşında olduğuna inanılan bu tepeler Moremi köyünün 60 kilometre batısına kadar uzanır ve tam 20 kilometre genişliğindedir. Kumtaşı, demirtaşı ve kuvarsitten oluşan bu tepeler kendilerine özgü zengin renklere sahiptir. Bölgede çok sayıda harika ve güzel arkeolojik, tarihi ve doğal alan bulunmaktadır.

Göç rotası Linate, Selinda ve Kwando

Kwando

Botsvana’da gezilecek en iyi yerler arasında popüler turistik cazibe merkezlerinden biri olan Kwando, Selinda ve Linate, doğuda Chobe Ulusal Parkı ile güneyde Okavango Nehri Havzası arasında yer almaktadır. Kwando Nehri ve Linate bataklıkları, yağmur mevsimi boyunca daha yeşil otlaklar ve sular bulmak için ülkenin kuzey kesiminden gelen yüzlerce hayvan için bir göç yolu görevi görmektedir.

Botsvana’da gezilecek en iyi yerler tıklayınız!

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir