Ankara’da Görülmeye Değer Müzeler
 1. Anasayfa
 2. Müzeler

Ankara’da Görülmeye Değer Müzeler

0

Ankara’da Görülmeye Değer Müzeler arasında birçok kaliteli ve eşi benzeri olmayan müzeler yer almaktadır. Bu içeriğimizde siz değerli ziyaretçilerimiz için, tavsiye ettiğimiz ve mutlaka gezmenizi talep ettiğimiz Ankara’da Görülmeye Değer Müzeler ile ilgili 10 öneride bulunduk.

Resim ve Heykel Müzesi

Ankara’da Görülmeye Değer Müzeler
Ankara’da Görülmeye Değer Müzeler

İlk Türk Operası Özsoy’a ve İlk Türk Tarih Kongresi’ne ev sahipliği yapmakta olan bu görkemli yapı mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Resim ve Heykel Müzesi 1927 yılında Namazgah Tepesi’nde Arif Hikmet Koyunoğlu tarafından oluşturulmuştur. Yapı, 1980 senesinde restore edilmiş olup, çağdaş müzeciliğin gerektirmiş olduğu tüm görevleri ve hizmetlere sahip olan bir duruma getirilmiş durumdadır.

Resim ve Heykel Müzesinin ilk örnekleri ise Osman Hamdi Bey’in Silah Taciri, Fausto Zonaro’nın Genç Kız Portresi, Emel Cimcoz Korutürk’ün Gaziye Şükran tabloları olarak bilinmektedir. 1939 senesinden sonra ise düzenlenmekte olan sergilere katılmakta olan tüm sanatçıların eserleri, müze koleksiyonlarına dahil edilmiş durumdadır.

Resim ve Heykel Müzesi Adresi

Adres: Hacettepe, Türkocağı Sk. Resim Ve Heykel Müzesi, 06230 Altındağ/Ankara
Web site: https://arhm.ktb.gov.tr/

Resim ve Heykel Müzesi Ziyaret Saatleri

Pazartesi hariç her gün 09.00–12.00 ve 13.00–17.00 saatleri arasında

Rahmi M. Koç Müzesi

Ankara’da Görülmeye Değer Müzeler
Ankara’da Görülmeye Değer Müzeler

Ankara’nın ilk sanayi müzesi olarak bilinmekte olunan Rahmi M. Koç Müzesi, Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman döneminde inşası başlamıştır. Yapı, 2005 yılı itibariyle birlikte restore edilmiş olup, günümüzdeki hali ile ziyarete açılmıştır. Müze içerisinde 1850’li yıllardan itibaren sanayide kullanılmakta olan tüm araçlar ve denizcilik, havacılık ve kara yolu taşımacılıkları gibi alanlarda yer alan ulaşım türlerinin tarihine ait nesneler yer almaktadır.

Müzenin yer almış olduğu Çengel Han ise, Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunmakta olan Ulus semtinde 1522-1523 senelerinde Damat Rüstem Paşa bünyesince yaptırılmış olan bir handır. Klasik Osmanlı mimarisi olarak bilinmekte olan Han, o devirlerde İpek Yolu üzerinde yer almakta olan Anadolu kervanları tarafından sıkça uğranılan bir yer olarak bilinmekteydi.

Rahmi M. Koç Müzesi Adres Bilgileri

Adres: Hacettepe, Kale, Depo Sokak No:1, 06230 Altındağ/Ankara

Web Site: http://www.rmk-museum.org.tr/ankara/hakkimizda/rahmi-m-koc-muzeleri

Rahmi M. Koç Müzesi Ziyaret Saatleri
Pazartesi hariç hafta içi: 10:00- 17:00 saatleri arasında,
Hafta sonu: 10:00 – 18:00 saatleri arasında,

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi

Ankara’da Görülmeye Değer Müzeler
Ankara’da Görülmeye Değer Müzeler

21 Haziran 1960 yılında açılan Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi, Anıtkabir içerisinde yer almaktadır. Bu müzenin ilk ismi Anıtkabir Atatürk Müzesi olarak bilinmektedir. Müze, ilk senelerinde Atatürk tarafından kullanılan ve Atatürk’e hediye edilmiş olan eşyaların sergilenmiş olduğu bir yer olarak hizmet verirken, 2001 senesinde alanın genişlemesi sonrasında bir takım çalışmalar ile 2002 yılından itibaren günümüzdeki ismi ile hizmet vermeye devam etmektedir.

4 farklı bölümden oluşmakta olan müzenin her bir alanında farklı nesneler yer almakta ve sergilenmektedir. Ülkemizin günümüz Türkiye’si oluşunda etkin görev oynayan tüm değerleri görmek ve ülkemiz için büyük bir önemi olan Kurtuluş Savaşı ile ilgili tüm detaylı bilgileri öğrenmek, empati kurmak adına müzeyi en yakın zamanda ziyaret etmeniz tavsiye edilmektedir.

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Adres Bilgileri

Adres: Maltepe, Anıt Cd., 06570 Çankaya/Ankara

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Ziyaretçi Saatleri

 • 1 Şubat-14 Mayıs : 09.00-16.30,
 • 15 Mayıs-31 Ekim : 09.00-17.00,
 • 1 Kasım-31 Ocak : 09.00-16.00,

Anadolu Medeniyetler Müzesi

Ankara’da Görülmeye Değer Müzeler
Ankara’da Görülmeye Değer Müzeler

1464 ve 1471 seneleri arasında Mahmut Paşa Bedesteninin Fatih Sultan Mehmet dönemindeki baş vezirlerinden olan Mahmut Paşa tarafından yaptırılmış olduğu düşünülmektedir. 1881 senesinde ortaya gelen yangın sonrasında terk edilmiş olan bu yapı, Atatürk tarafından gelen istek ile Anadolu’da yaşamış tüm uygarlıklardan kalmış olan arkeolojik eserlerin sergilenmesi üzerine uzun seneler sürmekte olan restorasyon çalışmalarından sonra ziyarete açılmıştır. Dünyanın sayılı müzeleri arasında olan bu müzeyi mutlaka ziyaret etmeniz tavsiye edilmektedir.

Anadolu Medeniyetler Müzesi Adres Bilgileri

Adres: Kale, Gözcü Sk. No:2, 06240 Ulus/Altındağ/Ankara

Anadolu Medeniyetler Müzesi Ziyaretçi Saatleri

Haftanın her günü
Yaz: 08.30-19.00
Kış: 08.30-17.00

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Ankara’da Görülmeye Değer Müzeler
Ankara’da Görülmeye Değer Müzeler

1925 senesinde İçişleri Bakanlığınca “Umumi Hapishane“ olarak yaptırılmış olan bu yapının ilk ismi Cebeci Tevkifhanesi olarak bilinmekteydi. Bu yapı inşa edildikten bir sene sonra infazların gerçekleşmiş olduğu bir mekan haline gelmiştir. 1925 senesinden mahkumların başka bir cezaevine sevk edilip, cezaevinin boşaltılmış olduğu 2006 senesine kadar yani ortalama 81 sene boyunca cezaevi olarak hizmet veren bu mekanda birçok yazar, gazeteci, sanatçı ve türevi ünlü isimler kalmıştır. Cezaevinin ayrı ayrı bölümleri bulunmaktadır. Sizleri derinden etkileyecek olan bu müzeyi mutlaka gezmeniz gerekmektedir.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi Adres Bilgileri

Adres: Hacettepe, Ulucanlar Cd. No:63, 06030 Altındağ/Ankara

Ulucanlar Cezaevi Müzesi Ziyaretçi Saatleri

Pazartesi hariç her gün 10:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaretçileri kabul etmektedir. Mekanı rahat rahat gezebilmek için en geç 15:30 ile 16:00 1civarında gitmeniz tavsiye edilmektedir.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi hakkında detaylı bilgi edinmek için yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

İlk Meclis ve Kurtuluş Savaşı Müzesi

Ankara’da Görülmeye Değer Müzeler
Ankara’da Görülmeye Değer Müzeler

1915 senesinde İlk Meclis olarak inşaatına başlanmakta olan yapı, öncelikle 1961 senesinde müze olarak halka açılmış ve sonrasında tekrardan restorasyon aşamasından geçerek 1981 yılında tekrardan ziyarete açılmıştır. Müze içerisinde; Atatürk ve bir takım milletvekillerine ait olan şahsi eşyalar, etnografik malzemeler, istiklal madalyaları, haberleşme gücü ile ilgili eserler, yağlı boya tablolar ve Milli mücadele döneminde kullanılan silahlar sergilenmektedir.

İlk Meclis ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Adres Bilgileri

Adres: Anafartalar, Doğanbey Mah. Cumhuriyet Cad, Ulus No:14, 06050 Altındağ/Ankara

İlk Meclis ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Ziyaretçi Saatleri

Ziyaret Saatleri: Haftanın her günü.

 • Yaz Dönemi (Nisan-Ekim)
  Gişe saatleri : 09.00-17.30
  Ziyaret Saatleri : 09.00-18.00
 • Kış Dönemi (Kasım-Mart)
  Gişe saatleri  : 09.00-16.30
  Ziyaret Saatleri : 09.00-17.00

Etnografya Müzesi

Ankara’da Görülmeye Değer Müzeler
Ankara’da Görülmeye Değer Müzeler

Ülkemizde müze binası olarak inşaatına başlanılan ilk yapı olarak bilinmektedir. Halk tarafından toplanmakta olan eserler ile beraber 1930 senesinde ziyarete açılmış olan yapının iç avlusu, 1938 yılında Atatürk’ün ölüm sebebi ile 15 sene Atatürk’e geçici olarak mezar görevi yapmıştır.

Müze içerisinde; Anadolu’nun Türk-İslam dönemine ait olan eserleri yer almaktadır. Sergi salonlarında giyim-kuşam, işlemeler, takılar, kına gecesi konulu sergiler, damat tıraşı konulu sergiler ve hamam kültürü yer almaktadır.

Etnografya Müzesi Adres Bilgileri

Adres: Hacettepe Mahallesi Türkocağı sokak No:4 Opera
Etnografya Müzesi Ziyaretçi Saatleri

Ziyaret Saatleri: Haftanın her günü.

Yaz Dönemi (Nisan-Ekim)

 • Gişe saatleri : 09.00-17.30
 • Ziyaret Saatleri : 09.00-18.00

Kış Dönemi (Kasım-Mart)

 • Gişe saatleri : 09.00-16.30
 • Ziyaret Saatleri : 09.00-17.00

Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi hakkında detaylı bilgi için yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Türk Hava Kurumu Müzesi

Ankara’da Görülmeye Değer Müzeler
Ankara’da Görülmeye Değer Müzeler

Ulus isimli tarihi yapıların bulunduğu bir bölgede yer alan Türk Hava Müzesi, 19 Mayıs 2002 senesinde hizmete açılmış durumdadır. Müzenin konumunda tarihi paraşüt kulesi ve orijinal uçakların yer aldığı bahçe ve belgelerin sergilenmiş olduğu müze binası yer almaktadır. Buna ek olarak; paraşüt öğretmenlerinin gözetimi doğrultusunda kuleden atlayış imkanı da bulunmaktadır.

Türk Hava Kurumu Müzesi Adres Bilgileri

Adres: Gazi, Hipodrom Cd. No:2, 06560 Yenimahalle/Ankara

Türk Hava Kurumu Müzesi Ziyaretçi Saatleri

Pazartesi hariç her gün. 08:30 – 17:30

Türk Hamam Müzesi

Ankara’da Görülmeye Değer Müzeler
Ankara’da Görülmeye Değer Müzeler

Antik Romalılara kadar tarihi uzanmakta olan Türk Hamam Müzesi, Avrupalılarca Türk Banyosu olarak ifade edilmekte olan hamam kültürünü sergilemektedir. Türk Hamam Müzesi de hamam kültürünü belgeleme, sergileme, koruma ve gelecek nesillere aktarma ifadesi ve düşüncesi ile kurulmuş olan bir müze olarak bilinmektedir.

Türk hamam ve temizlik kültürünü konu almakta olan müze, ele alınmış olduğu konuya bakılacak olduğunda; kullanmış olduğu müzecilik teknikleri açısından ülkemizin tek ve ilk müzesi olarak bilinmektedir. Müze, hamamların mimari özelliklerini, yıkanırken tercih edilen eşyaları sergilemenin yanı sıra tören ile ilgili hayat içerisinde hamamların yerini ifade etmekte olan sergilere de sahiptir. Bu sergiler arasında; kına hamamı, gelin hamamı, hamam anası, hamam babası, külhanbeyi gibi canlandırmaları da hamam kültürü içerisinde göstermekte ve sergilemektedir.

 

Türk Hamam Müzesi Adres Bilgileri

Adres: Cumhuriyet, Yenice Sk. No:23, 06732 Beypazarı/Ankara

Türk Hamam Müzesi Ziyaretçi Saatleri

Haftanın her günü 09.00-17:00

Somut Olmayan Kültürel Miraslar Müzesi

Ankara’da Görülmeye Değer Müzeler
Ankara’da Görülmeye Değer Müzeler

Gazi Üniversitesi Türk Halkbilimi öğretim görevlilerinin mevcut çalışmaları ve Ankara Kalkınma Ajansı’nın maddi ve manevi katkıları sonrasında 15 Haziran 2013 tarihinde açılmakta olan Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi, kendi alanı içerisinde ülkemizdeki ilk müze olarak bilinmektedir.

Müze düzenlenmiş olduğu organizasyonlar ve etkinlikler ile bir takım kültürel değeri olan uygulamaları yaşatmaktadır. Müze içerisinde; Karagöz ile Hacivat oyunu, orta oyunu, meddah gösterileri, çocuk oyunları ve köy seyirlik oyunları müze içerisinde sergilenmektedir. Ihlamur Baskı ve Ebru gibi bir takım el sanatları da müzede yapılmakta olan etkinlikler arasında yer almaktadır.

Somut Olmayan Kültürel Miraslar Müzesi Adres Bilgileri

Adres: 8 Sakarya Mahallesi, 06230 Altındağ/Ankara

Somut Olmayan Kültürel Miraslar Müzesi Ziyaretçi Saatleri

Pazartesi hariç her gün 09:00-17:00

Bu müzeleri gezmek için müze kart kullanabilirsiniz. Müze Kart nedir öğrenmek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir