Amasya Gezilecek Yerler | 11 Destinasyon Önerisi
  1. Anasayfa
  2. Gezilecek Yerler

Amasya Gezilecek Yerler | 11 Destinasyon Önerisi

0

Binlerce yıllık tarihi geçmişe sahip olan Amasya iline merhaba demeye hazır mısınız? Amasya gezilecek yerleri ile ünlü bir ilimizdir.

Orta Karedeniz bölgesinde yer alan, şehir merkezi olarak iki dağ arasında bulunan ve tam ortasından Yeşilırmak Nehrinin geçtiği Amasya ili, kesinle gezip görülmesi gereken yerler arasındadır.

Bu harika şehre geldiğinizde, tarih, inanç ve kültür kavramlarının en dolu şekilde yaşandığını görebileceksiniz. Amasya’ya ait tarihi yapılar, kültür yapısı da hiçbir şekilde bozulmamış düzende ilerlemiş, günümüze kadar gelmiş ve gelecek nesillere de göz kırpmaktadır. Bugün, Amasya merkezde bir mekana gittiğinizde, o mekanın aslında tarihi bir yer olduğunu fark etmeniz çok olası bir durumdur. Yani bu şehir, tarihi yapılar içerisinde modern bir hayat yaşamaktadır.

Biz de sizler için Amasya gezilecek yerler konulu bu içeriği hazırladık ve bu harika şehri hep birlikte gezip görmek istiyoruz. O halde hazırsanız, Amasya’da gezilmesi gereken yerlere göz atmaya başlayalım.

Amasya Gezilecek Yerler

Amasya Kalesi

Amasya Kalesi
Amasya Kalesi

Şehir merkezinin tam ortasında göğe doğru yükselen ve Amasya’ya giden herkesin mutlaka ziyaret ettiği bir yerdir Amasya Kalesi. Amasya’nın simgesel yapılarından biri olan bu kale, Harşena Dağı eteklerinde yer aldığı için aynı zamanda Harşena Kalesi olarak da bilinmektedir.

Tarihi boyunca Pers, Pontus, Roma, Bizans ve Osmanlı imparatorlukları tarafından kullanılan Amasya Kalesi, deniz seviyesinden yaklaşık olarak 700 metre yüksekliktedir. İçerisinde devasa surlar, Osmanlı dönemi camileri, su depoları ve sarnıçlar bulunan Amasya Kalesi, 18’inci yüzyıldan sonra, deyim yerindeyse kaderine terk edildi. Yakın tarihte ise bu kale, orijinalliği bozulmayacak şekilde restore edilmiş olup, ziyaretçilere açılmış durumdadır.

Hemen alt kısmından Yeşilırmak Nehrinin geçtiği ve Eski Tunç Çağı’nda yapıldığı düşünülen bu harika kaleyi, gün içerisinde saat 09:00 ile 16:45 arasında ziyaret edebilirsiniz. Amasya Kalesi 2022 giriş ücreti ise kişi başı 8 TL şeklindedir. 

Borabay Gölü

Borabay Gölü
Borabay Gölü

Eminiz ki bu gölün adını daha önce mutlaka duymuşsunuzdur. Evet, dünyaca ünlü olan bu muhteşem göl, Amasya ili sınırları içerisinde yer almaktadır. Halk arasında Aynalı Göl olarak da bilinen bu doğal güzellik, şehir merkezine 1 saat uzaklıktadır.

Deniz seviyesinden 1050 metre yükseklikte olan bu göl, çam ormanlarıyla çevrili olup, güzelliğine güzellik katmaktadır. Borabay gölünde yılın hemen her mevsimi gerçekleştirilen yürüyüş etkinlikleri, bisiklet turları ve kamp etkinliklerine katılabilirsiniz.

Eğer Borabay Gölüne gittiğinizde burada konaklamak isterseniz, hemen göl dibinde bulunan bungalov evleri kiralayabilirsiniz. Borabay Gölü bungalov ev kiraları, ortalama olarak gecelik kişi başı 400 TL şeklinde olup, net fiyat bilgisi için işletme ile iletişime geçebilirsiniz. 

Amasya Yalıboyu Evleri

Amasya Yalıboyu Evleri
Amasya Yalıboyu Evleri

Amasya’ya ait birbirinden güzel fotoğraflarda, her mevsim farklı bir güzellikte gördüğümüz Amasya Yalıboyu Evleri, bu şehre ait olan ve mutlaka görmeniz gereken diğer bir yerdir. Yeşilırmak Nehri boyunca sıralanan bu güzide evler, şehre gelen yerli ve yabancı turistlerin de direkt olarak ilgisini çekmekte ve hatta şehrin ilk ziyaret edilen güzelliklerinden biri olma özelliği taşımaktadır.

Amasya yöresinin mimarisiyle, taş ve ahşaptan inşa edilen Amasya Yalıboyu Evleri, genel itibariyle iki veya üç katlı yapıdadır. Siz de Amasya şehrinin bu nadide güzelliklerini ziyaret ederek, özellikle de Roma ve Osmanlı dönemine ait eserleri inceleyebilirsiniz. 

Ferhat İle Şirin Aşıklar Müzesi

Ferhat İle Şirin Aşıklar Müzesi
Ferhat İle Şirin Aşıklar Müzesi

Ferhat ile Şirin aşkını da bilmeyenimiz yoktur diye tahmin ediyoruz. Şirin’e olan aşkından, dağları delerek şehre su getiren Ferhat’ın bu aşkı, Amasya’da gezilecek yerler başlıkı içeriğimize de konu olmuş durumda. Şehir merkezinin sadece birkaç kilometre dışında olan bu harika müze, oldukça şirin ve hoş görüntüsü ile dikkat çekiyor.

Müze içerisini gezdikten sonra, müzenin hemen arka tarafında yer alan ve Ferhat’ın açtığı rivayet edilen su kanalını da görebilirsiniz. 

Terziköy Kaplıcaları

Terziköy Kaplıcaları
Terziköy Kaplıcaları

Özellikle, Amasya halkı tarafından oldukça meşhur olan ve sıkça tercih edilen Terziköy Kaplıcaları, gerçekten de sessiz, bir o kadar da huzur verici bir yerdir.

Şehre yaklaşık olarak 37 kilometre uzaklıkta bulunan bu şifalı kaplıca, çam ormanlarıyla çevrili olup çok güzel de bir görünüme sahiptir. Buraya gelerek dilerseniz otelde ve dilerseniz de bungalov evlerde konaklayabilir, açık veya kapalı yüzme havuzlarını tercih ederek gönlünüzce eğlenebilir ve sıcak kaplıca suyuna girerek de şifa bulabilirsiniz. 

Hazeranlar Konağı

Hazeranlar Konağı
Hazeranlar Konağı

Yine sizleri hemen Yeşilırmak Nehri kenarında olan bir diğer tarihi mekana götürmek istiyoruz. Hazeranlar Konağı adlı bu tarihi yapı, klasik Yalıboyu Evleri mimarisi kullanılarak, 1865 yılında inşa edilmiştir. 1976 yılına gelindiğinde ise aslına uygun olarak restore edildi ve müzeye dönüştürüldü.

Konak içerisine girdiğinizde, 18 ve 19’uncu yüzyıl Osmanlı’sına ait mobilyalarla süslenmiş odaları, yöre kıyafetleri giydirilmiş balmumu heykellerini, değerli antika eserleri, el yapımı ahşap ürünleri, günlük eşyaları, tarihi belgeleri ve Amasya’ya dair birbirinden güzel fotoğrafları görebilirsiniz. 

Amasya Hatuniye Camii ve Külliyesi

Amasya Hatuniye Camii ve Külliyesi
Amasya Hatuniye Camii ve Külliyesi

Amasya’nın tarihi güzelliklerinin büyük çoğunluğu Yeşilırmak Nehri kenarında olup, Hatuniye Camii ve Külliyesi de bunlardan biridir. Sultan II. Beyazıt’ın eşi için yaptırılan ve yapımı 1510 yılında tamamlanan bu camii, oldukça etkileyici bir mimariye sahiptir.

Hatuniye Camii ve Külliyesini ziyaret ettiğinizde, hem Osmanlı dönemine ait bir diğer harika eseri görmüş ve hem de Yeşilırmak Nehrinin o eşsiz manzarasını bir kez daha seyretmiş olacaksınız. 

Şehzadeler Müzesi

Amasya Şehzadeler Müzesi
Amasya Şehzadeler Müzesi

Birbirinden güzel ve kesinlikle gidilmesi gereken müzelere sahip olan Amasya ilinin bir diğer müzesini de listemize ekledik. Şehzadeler Müzesi, bünyesinde barındırdığı tarihi eserler ile sizi adeta geçmişe doğru derin bir yolculuğa çıkaracak.

Müze içerisinde, Amasya’da sancak beyi olarak görev almış tüm şehzadelerin balmumu heykelleri yer almaktadır. 1800’lü yıllarda görkemli bir Amasya konağı olarak kullanılan bu müzede, 14’üncü yüzyıldan kalma ve birbirinden güzel yapıdaki hat, ebru ve minyatür sanatlarını görebilirsiniz. 

Merzifon Taşhan

Merzifon Taşhan
Merzifon Taşhan

Şimdi de Amasya şehir merkezinin dışında ve Merzifon ilçesinde yer alan bir tarihi güzellikten bahsetmek istiyoruz.

Amasya şehir merkezine yaklaşık olarak 46 kilometre uzaklıkta bulunan ve 17’inci yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Merzifon Taşhan, bu güzel ilçenin ticaret merkezi olarak da bilinmekte. 2 katlı yapıdaki Merzifon Taşhan’ın alt katında el sanatı ürünleri ve üst katında ise çeşitli odaların bulunduğu bir yerdir. Bu odalar ise otel ve restoran olarak kullanılmaktadır. 

Aynalı Mağara

Aynalı Mağara
Aynalı Mağara

Devasa bir kaya kütlesinin tam orta yerinde 13 metrelik bir yükseklikteki oyma olan Aynalı Mağara, Amasya’nın gezilip görülmesi gereken bir diğer yeri konumundadır.

Helenistik dönemlerde inşa edilmiş bir tür anıt mezar olduğu düşünülen bu yer, duvarlarında Hz. İsa ve 12 havarisini tasvir eden çeşitli resimlere de sahiptir. Ve sizler de tarihi boyunca birbirinden farklı efsanelere konu olmuş bu harika mağarayı kesinlikle görmelisiniz. 

Yıldız Hamamı

Yıldız Hamamı Amasya
Yıldız Hamamı Amasya

Amasya şehrine gelip de şöyle güzel bir hamam deneyimi yaşamadan gitmek olmazdı elbette. Biz de sizlerin bu deneyimi en güzel ve tarihi bir hamamda yaşamasını istemekle birlikte, siz değerli okurlarımıza Yıldız Hamam’ı tanıtmak isteriz.

Hatuniye Külliyesinin bir parçası olarak 1510 yılında inşa edilen Yıldız Hamamı, Yeşilırmak Nehrinin hemen kenarında yer almaktadır. Bu güzel hamama giderek hem tarihi bir mekan gezip deneyimlemiş olur ve hem de dilerseniz hamamın şifalı suyuna girerek bedeninizi rahatlayabilirsiniz. 

Gezilecek Yerler İçin Önerilerimiz:

Kuşadası Gezilecek Yerler

İzmir Gezilecek Yerler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir