Termessos Antik Kenti Nerede? Giriş Ücreti ve Tüm Detaylar 2023
  1. Anasayfa
  2. Antik Kent Gezi Rehberi

Termessos Antik Kenti Nerede? Giriş Ücreti ve Tüm Detaylar 2023

0

Bu içeriğimizde sizlerle, Termessos Antik Kenti adındaki bu harika bölgeyi tanıyacak ve şehirle ilgili önemli bilgileri hep birlikte öğreneceğiz.

Termessos Antik Kenti Tarihi

Anadolu’da yaşamış en eski halklardan biri olan Solym’ler tarafından kurulan Termessos Antik Kenti, günümüzde Güllük adı verilen bir bölgede yer alıyor. Şu an bir milli park statüsündeki bölgenin içerisinde yer alan bu antik kenti, M.Ö. 333 yılında Büyük İskender kuşatmış ve burada Termessos halkının güçlü bir direnişi ile karşılaşmıştır. Halk, bu direnişiyle birlike Büyük İskenderi geri püskürterek, özgürlünü en güzel şekilde yaşamaya devam etmiştir. Termessos Antik Kenti’ne şöyle bir baktığımızda, kent içerisinde çok sayıda tapınak ve geniş mezar alanlarının var olduğunu görüyoruz. Ayrıca bu antik kente gelmek isteyen kişiler, bölgede yer alan kaplıcalara da giderek sıcak kaynak sularında şifa bulabilirler.

Antik kentin yer aldığı bölge ise genel itibariyle çam ağaçlarıyla çevrili ve gerçekten de çok güzeldir. Termessos’un en çok bahsinin geçtiği ve karşımıza çıkmış olduğu konu ise İlyada Destanı vesilesiyle olmuştur. Antik Çağ’da yaşamış olan İyonyalı ozan Homeros, bu destanda Tronya Savaşı’nı anlatmaktadır. Destan içeriğindeki bazı kısımlar, bir Antik Yunan kahramanının, kanatlı at Pegasus’a binerek ejderhaları öldürmesi sonucunda Likya Kralı tarafında çok özel bir yetki ile ödüllendirilmesi konu alınır. Ve o askerin ödül yetkisi ise Termessos’u fethetmek olacaktır. Hikayede bahsedilen kanatlı at Pegasus’a binen nitelikli asker, tepeden taşlar yağdırarak burayı fethetmeyi başarmıştır. Elbette ki bu durum, İlyada Destanı’na göre anlatılmakta olup, gerçekliği ise oldukça meçhuldür.

Termessos Antik Kenti
Termessos Antik Kenti

Kalıntıları çok eski yıllardan günümüze dek ulaşmış olan nadir gezilecek yerler arasındaki Termessos Antik Kenti, bu durumu ise en çok da coğrafi konumuna borçludur diyebiliriz. Ve tarihçiler, yaptıkları araştırmalar sonucunda buranın herhangi bir yere bağlı olmayan, özerk bir yapıda olduğunu belirtmiştir. Bizans kaynaklarında ise hiçbir şekilde bahsedilmemiş olan kent, oldukça engebeli bir araziye kurulmuş olması sebebiyle birçok işgalci devletin gözünden kaçmıştır. Hem engebeli ve hem de yüksek bir konumda yer alıyor olması, bu kenti birçok doğal afet ve saldırıdan koruduğu gibi, günümüze dek en iyi şekilde korunmasını ve ayakta kalmasını sağlamıştır. Eğer sizler de tarihi yerleri gezip görmeyi seviyor ve özellikle de bu yerlerin bir antik kent olmasına özen gösteriyorsanız, sizlere Termessos Antik Kenti’ni gezip görmeyi kesinlikle tavsiye ederiz.

Termessos Antik Kenti’nde çok sayıda tapınak ve mezar yeri olduğunu söylemiştik. Bu mezar anıtları arasına en önemli olanlarından biri de Büyük İskender döneminin öncü isimlerinden biri olan komutan Alcetas’ın mezarıdır. Bu mezarı ziyaret ettiğinizde, mezar yanına işlenmiş olan savaş sahneleri motiflerini de en net şekilde görmüş olacaksınız. Termessos Antik Kenti’i, bir karayolu üzerindeki konumda, Helenistik devirden kalma surlar ile başlamakta ve Güllük Dağı’nın zirvesine kadar uzanmaktadır. Ve antik şehre doğru tırmanılan patikanın, Hadrian Dönemi’nde inşa edildiği düşünülmektedir.

M.Ö. 319 yılında İskender ölmüş ve daha sonrasında onun generallerinden biri olan Antigonos Monophtalmos, kendisini Küçük Asya’nın hakimi ilan etmek adına en büyük rakibi olan Alcetas’a savaş ilan etmiştir. Ve o savaşın bir hazırlığı ve kazanma hedefi olarak da bu antik kenti kurmuş, kent ise zamanla gelişerek döneminde çok önemli bir yer heline gelmiştir. Bu antik kente giden ziyaretçilerin en çok ilgi duyduğu yerlerden biri ise içerisindeki amfi tiyatrodur. Termessos Antik Kenti amfi tiyatrosu, yaklaşık 4 bin ile 5 bin aranasında bir seyirci kapasitesine sahip olmakla birlikte, sizlerin de kesinlikle gidip görmesi gereken önemli bir yerdir.

Termessos Antik Kenti Gezilecek Yerler

Termessos Antik Kenti Gezilecek Yerler
Termessos Antik Kenti Gezilecek Yerler

Şimdi de Termessos Antik Kenti’ne gittiğimizde gezip görebileceğimiz yerlere şöyle bir göz atalım.

İlk olarak antik kentin de içerisinde yer aldığı Gönül Dağı Milli Parkı’nı gezip görebilirsiniz. Birbirinden güzel bitki örtüleri ve canlılara ev sahipliği yapan bu bölge, aynı zamanda bir tanıtım merkezi, müze ve piknik alanıdır. Burası, 1970 yılı itibariyle park yeri olarak ilan edilmiş olup, deniz seviyesinden 1663 metre yükseklikte yer almaktadır. Termessos Antik Kenti’nde gezip görebileceğiniz diğer kısımları kısaca tanımak gerekirse, sizlere bu yerler hakkına şu bilgileri verebiliriz;

Hadrian Kapısı

Ion tarzında bir tapınak olan ve Roma İmparatoru Hadrian için yaptırılan bu kapı, antik kentin en önemli tarihi eserleri arasındadır.

Kral Yolu

Antik Çağ’da yaşayan insanlar, Kral Yolu olarak bilinen bu bölgeden yürüyerek, antik kente giriş yapıyorlardı. Surlar eşliğinde şehre doğru ilerleyen bu caddenin, M.Ö. 2’inci yüzyılda inşa edildiği düşünülmekte.

Gymnasion ve Hamam

Günümüzde büyük bir kısmı yıkılmış ancak kalan kısımları ise görülmeye son derece değer bir yer konumundaki Gymnasion ve Hamam, 220 ile 230 yılları arasında Augustus Meidianos tarafından inşa ettirilmiştir.

Sütunlu Cadde

Günümüzde büyük kısmı yıkılmış olan bu bölge, eğer tamamen sağlam bir şekilde ayakta duruyor olsaydı, toplamda 92 farklı sütundan oluşacaktı.

Amfi Tiyatro

Antik kentin belki de en gözde yeri konumundaki amfi tiyatrosu, toplamda 4200 seyirci kapasitesine sahip.

Buleterion

Döneminde, kent meclisi olarak kullanılan Buleterion, Helenistik dönemde inşa edilen ve toplamda 600 kişi kapasiteli bir yapıttır.

Küçük ve Büyük Artemis Tapınakları

Artemis’e adanmak amacıyla yapılan bu iki tapınaktan küçük olanı 3’üncü yüzyılda, ve büyük olanı ise 2’inci yüzyılda inşa edilmiştir.

Zeus Tapınağı

Termessos Antik Kenti’nin en gözde tarihi yerlerinden biri olan Zeus Tapınağı, Zeus Solymos’a ithafen inşa edilmiş bir yapıttır.

Agora

Burası, antik kentin meydanı ve pazar yeri olarak kullanılmaktaydı.

Stor

Bergama Kralı II. Attolas tarafından inşa edilen bu yapıt, Bergama Krallığı ve Termessoslular arasındaki ilişkileri güçlendirmek amacıyla inşa edilmiştir.

Sarnıçlar

Deniz seviyesinden tam 1050 metre yüksekte olan bu antik kent için su bulmak, çok zor ve önemli bir husustu. Ve su ihtiyacının karşılanması için de şehre çok sayıda sarnıç kurulmuştur. Bu sarnıçlar, yağmur sularını biriktirerek şehre kaynak sağlıyordu.

Nekropol

Bu kısımda, o dönemde yaşayan askerlerin mezarlar anıtlarını göreceksiniz.

Heroon

Bu kısım ise kahraman mezarı olarak bilinmekte olup, içerisinde komutan, atlet ve kentin önde gelen kişilerine ait mezarlar yer alıyor.

Bilicilik Yazıtları

Yaklaşık 2.5 metre uzunluğundaki blok taşlara yazılmış olan Bilicilik Yazıtları, Roma döneminin en önemli unsurları arasında gösterilmekteydi. İnsanlar, buradaki yazıtlara göre günlük hayatlarını şekillendiriyor ve ona göre yaşam sürüyordu.

Termessos Antik Kenti Nerede?

Ülkemizin en güzel ve en korunaklı tarihi yapıtlarından biri olan Termessos Antik Kenti, Antalya ilimizin sınırları içerisinde yer alıyor. Antik kentin tam konumu ise Antalya iline bağlı olan Döşemealtı ilçesidir.

Termessos Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?

Antalya ilimizin Döşemealtı ilçesine bağlı olan Termessos Antik Kenti’ne nasıl gidilir diye soracak olursanız, ilk rota olarak Döşemealtı’na gitmeniz gerekmektedir. Eğer özel aracınız varsa, Antalya – Korkuteli karayolunun 24’üncü kilometresinden sola dönüp, Güllük Dağı’na doğru hareket edebilirsiniz.

Daha sonrasında ise gitmekte olduğunuz rota üzerinde, bir süre sonra antik kente gelmiş olacaksınız. Özel aracı olmayıp da başka bir şehirden bu antik kente gelmek isteyen tatilcilerimiz, ilk olarak otobüsle veya da havayolunu kullanarak, Antalya ilimize gelmelidir.

Antalya’ya geldikten sonra ise buradan Döşemealtı ilçesine hareket eden toplu taşımalara binebilirler. Zaten ilçeye ulaştıktan sonra, antik kente ulaşması da oldukça kolay olacaktır. Çünkü Döşemealtı ilçesinden Termessos Antik Kenti’ne toplu taşıma ulaşımları gerçekleşmekte ve siz de o araçlara binerek buraya gelebilirsiniz.

Termessos Antik Kenti Giriş Ücreti 2023

Termessos Antik Kenti Giriş Ücreti 2022
Termessos Antik Kenti Giriş Ücreti 2022

Termessos Antik Kenti giriş ücreti 2023 yılı giriş ücreti, her bir misafir için 20 TL şeklindedir. Eğer bir Müze kart sahibiyseniz, Müze Kart geçerlidir. bu antik kente her yıl ikli defa ücretsiz bir şekilde giriş yapma hakkınız mevcuttur.

Termessos Antik Kenti Ziyaret Saatleri

Termessos Antik Kent’i ziyaret saatleri, yaz ve kış tarifesi olarak iki farklı konsept dahilinde belirlenmiştir ve şu şekildedir;

Yaz Sezonu / 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında ;

• Açılış Saati = 08:00
• Kapanış Saati = 19:00

Kış Sezonu / 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında ;

• Açılış Saati = 08:00
• Kapanış Saati = 17:00

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir