Ceneviz Koyu Kamp Yapılır Mı Nasıl Gidilir?
  1. Anasayfa
  2. Gezilecek Yerler

Ceneviz Koyu Kamp Yapılır Mı Nasıl Gidilir?

0

Ceneviz Koyu, tatilcilerin oldukça ilgisi çeken ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkan gezilecek yerler arasındadır. Bu bağlamda genellikle merak edilen de Porto Ceneviz Koyu kamp hakkındaki konular olmaktadır. Bu eşsiz güzellikteki koyda kamp yapmak oldukça zevkli ve değerli olacaktır. Bu nedenle de özellikle doğaseverlerin ve tatilcilerin sıklıkla ilgisini çeken yerler arasındadır.

Genel olarak bakıldığında burası kamp yapmak için uygun alanlardan biridir. Yalnız ailece yapılacak olan kamplarda porto Ceneviz Koyu’ nun tercih edilmesi eğer küçük çocuğunuz var ise tehlikeli olabilmektedir. Tüm güvenlik önlemlerini alırsanız bir sorun olmayacaktır fakat yine de kamp için yetişkinlerin gelmesi önerilmektedir. Hem doğa, hem yüzme, hem de kamp için kullanılabilen bu alanın ulaşımı da oldukça kolay olarak gerçekleştirilebilmektedir.

Ceneviz Koyu Özellikleri

Karadan ulaşımı olmayan bu eşsiz koya tekne ile ulaşım sağlanabilmektedir. Bu bile onu tamamen ayrıcalıklı yapmaya yeter özelliklerindendir. Genel olarak üzerinde çok fazla yerleşim bulunmamaktadır. Bu nedenle bakir bir koy olarak adlandırılabilir. Fakat bazı bölgelerinde gecekondu tarzı yapıların da olduğunu söylemek mümkündür. Ceneviz Koyu, Beydağları Sahil Milli Parkı içerisinde yer almaktadır. Bundan dolayı da birinci derece sit alanı olarak belirlenmiş ve korunma altına alınmıştır. Bu nedenle gece kondu yapılarının buralarda bulunmaması gerekmektedir.

Ceneviz Koyu

Tarihine bakıldığında da Musa Dağı’ nın eteklerinde bulunduğu ve buranın bir kale kalıntısı olduğu söylenmektedir. Bunların yanında Ceneviz koyu Adrasan üzerinde 11. İla 15. Yüzyıllar arasında Cenevizlilerin ticaret kolonileri kurduğu ve bu gibi kıyılardan ve koylardan da kaleler inşa ettikleri söylenmektedir.

Günümüzdeki kullanımında tatil ve keyif amaçlı tercih edilen doğal güzellikler arasındadır. Bu anlamda tekne turu gibi aktiviteler de burada yer almaktadır. Hem tur hem de özel tekneler ile buraya ulaşım sağlanabilmektedir.

Ceneviz Koyu siyah toprak özellikleri de barındırmaktadır. Eskiden gelen geleneklere ve alışkanlıklara göre burada bulunan siyah toprak deniz ile sulandırılarak vücuda ve yüze sürülmektedir. Bunun ise bir yararı olup olmadığı bilinmemektedir. Sadece eğlence amaçlı olarak da kullanılabilir.

Tüm bunlara ek olarak hemen sırtındaki yamaçta, Akdeniz fokunun yaşam alanı olduğu bilinmektedir. Bunun yanında belirli dönemlerde caretta carettalar da koyda görünmektedir. Hem deniz hem yaşam çeşitliliği hem de sakinliği ile oldukça fazla özelliği bulunan Ceneviz koyu tekne turu için de dinlenme alanları olarak kullanılabilmektedir.

Ceneviz Koyu

Ceneviz Koyu Nerede?

Bu bakir koyu keşfetmek isteyenlerin sıklıkla merak ettiği nokta Ceneviz koyu nerede? Olmaktadır. Bu alamda Antalya şehrinde bulunduğu söylenebilir. Adrasan ile Olimpos arasında bulunan koylardandır. Net bir tarif yapılacak olursa da Kumluca ilçesinin Adrasan beldesine bağlı olduğu söylenebilir. Adrasan Koyu ile Çıralı’ nın tam orta noktası olarak nitelendirilen bu yer hem Adrasan’ dan hem de Çıralı’ dan tekne ile yaklaşık 1 saatlik ulaşım süresine sahiptir.

Web Sitesi: https://www.antalyagezirehberi.net/ceneviz-koyu.html

Telefon: 0506 547 86 51

Ceneviz Koyu Ulaşım

Ceneviz Koyu pek çok doğal güzelliği ve özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Bunun yanında koyun ulaşımı da kafaları karıştırabilmektedir. Tatilcilerin en sık sorduğu sorulardan Ceneviz koyu Antalya nasıl gidilir? Bu koya kara yolundan ulaşım mümkün olmamaktadır. Sadece deniz yoluyla koya ulaşılabilmektedir. Tekne turları ve özel tekneler de bunun için kullanılmaktadır. Ada tekne turları ile ulaşım sağlanabilirken aynı zamanda kano turu ile de koya ulaşılabilmektedir. Bunun yanında yürüyerek de ulaşım söz konusu olsa da bu yaklaşık 5 ila 6 saat arasında sürdüğünden tercih edilmemelidir.

Ceneviz Koyu Google Harita Konumu
Ceneviz Koyu

Ceneviz Koyu Kamp Alanları

Ceneviz Koyu, bakir bir koy olduğunda konaklama yapmak isteyen kişilerin otel, pansiyon gibi seçenekleri bulunmamaktadır. Bu nedenle tekne ile gidenler teknede konaklamakta, kamp çadırları ile gidenler ise kamp yapabilmektedir. Güzel ve eşsiz manzara ile burada kamp yapmak oldukça eğlenceli olacaktır.

Ceneviz Koyunda Yapılacaklar

Öncelikli olarak Ceneviz Koyu kamp yapmak için en uygun alanlardan biri olarak bilinmektedir. Bunun yanında buralarda tekne gezisi de yapılabilmekte hatta Ceneviz koyu ulaşım sadece tekne ile sağlanmaktadır. Bunlara ek olarak gece ateş yakmak, sohbet etmek, dalış yapmak, doğa keşfine çıkmak gibi pek çok farklı aktivite de buralarda gerçekleştirilebilmektedir. Tam bir doğa harikası olan Ceneviz Koyu en az bir kez ziyaret edilmelidir.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir