Antalya’nın Gizli Cenneti: Kapuz Kanyonu
  1. Anasayfa
  2. Kanyonlar

Antalya’nın Gizli Cenneti: Kapuz Kanyonu

0

Yine, güzel bir seyahat rotasına doğru yola çıkmaya hazırsak, bu sefer de sizleri Kapuz Kanyonu adlı harika bir doğal güzelliğe götürmek istiyoruz.

Bu harika kanyon bölgesinde yapabileceğiniz onlarca farklı aktivite bulunmaktadır. Türkiye’deki kanyonlar arasında önemli bir değere sahip olan Kapuz Kanyonu, adeta bir gizli cenneti anımsatmakta ve sizleri iç huzurunuza kavuşturmaktadır. Buraya geldiğinizde buz gibi kaynak sularının içinde vakit geçirip serinleyebilir, piknik yapabilir, kamp kurabilir, balık tutabilir ve kaldığınız birkaç günlük süreç içerisinde doyasıya eğlenebilirsiniz.

Özellikle de son yıllarda, gerek buraya gelmiş olan tatilcilerin önerileri ve gerekse de sosyal medya içerikleri sayesinde Kapuz Kanyonu’nun önemi, bilinirliği ve popülerliği çok ciddi oranda artmıştır. Kanyon uzunluğu toplamda 3 kilometre olup, kanyonun uç kısmında ise bir adet göl mevcuttur. İnsanlar da genel itibariyle kanyondan gelen sularla beslenen bu gölün içerisinde yüzüp eğlenmektedir. Eğer siz de bu göle gelerek burada vakit geçirmek istiyorsanız, yağışlı dönemlerde göl suyunun yükselmekte olduğunu ve dikkat etmeniz gerektiğini belirtmiş olalım. 

Kapuz Kanyonu
Kapuz Kanyonu

Görsel Kaynak: CNNTürk

Yine sakin bir gölde yüzmenin yanı sıra daha çılgınca ve hareketli aktivitelerde bulunmak isteyen tatilciler, yakın bölgedeki dağlardan akan suların olduğu yerlere giderek, buralarda toplu olarak düzenlenen rafting ve trekking etkinliklerine katılım sağlayabilirler.

Kanyon Göleti içerisinde yüzerken orada sizinle birlikte balıkların, yengeçlerin ve su yılanlarının olacağını da bilmenizi isteriz. Ancak elbette ki bu canlılar tamamen zararsızdır ve sizlerin de onları korkutmaması, çevre sakinliği açısından en doğru tercih olacaktır. Öte yandan, kanyon bölgesindeki doğa içerisinde çok sayıda alageyik de bulunur. Alageyikler Türkiye’de en çok nerede yaşar diye soracak olursanız, en birincil cevaplar arasında kesinlikle Kapuz Kanyonu’nu gösterebiliriz. Hem bu muhteşem güzellikteki canlıları görmek ve hem de eğlenceli bir doğa yürüyüşü yapmak isteyenler de yine bu kanyona gelebilirler.

Kapuz Kanyonu Kano Gezisi
Kapuz Kanyonu Kano Gezisi

Görsel Kaynak: KesfiHuzur.com

Kapuz Kanyonu’nda koşu yapmak, yürüyüş yapmak ve doğa turuna çıkmak isterseniz yanınızdaki birkaç arkadaşınızla yola koyulabilir, isterseniz de bu etkinlikler için toplanan gruplara katılabilirsiniz. Çevredeki mükemmel doğayı gezip, birbirinden güzel canlıları da gördükten sonra eminiz ki artık yorulduğunuz ve güzelce dinlenmeye ihtiyacınız olacaktır. Burada piknik yapabileceğiniz birbirinden güzel alanlar vardır ve sofranızı kurarak sevdiklerinizle birlikte yemek yemenin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca sizlere küçük bir müjde niteliğinde haberimiz var; Kapuz Kanyonu bölgesindeki kamp ve piknik etkinlikleriniz sırasında, kontrollü olmak koşuluyla ateş ve da mangal yakabilirsiniz.  

Antalya Kapuz Kanyonu
Antalya Kapuz Kanyonu

Görsel Kaynak: CNNTürk

Kapuz Kanyonu Nerede?

Kapuz Kanyonu nerede diye soracak olursanız, kanyonun Antalya ilimize bağlı olduğunu belirtmek isteriz. Tam konum olarak ise bu kanyon, Antalya’nın Konyaaltı ilçesine bağlı olan Aşağıkaraman bölgesinde yer alıyor. 

Kapuz Kanyonu’na Nasıl Gidilir?

Antalya Kapuz Kanyonu’na nasıl gidilir diye soran tatilcilerimize, buranın kısa bir tarifini yapalım. Öncelikle Antalya’nın Konyaaltı ilçesine gitmeniz gerekmektedir. Eğer özel aracınız varsa, yaklaşık 10 kilometrelik kısa bir yolculuğun ardından Kapuz Kanyonu’na ulaşmanız mümkün. Zaten ilçe merkezinde ve tüm yollarda, sizlerin bu kanyona ulaşmasını sağlayacak birçok tabela mevcuttur. Özel aracı olmayan tatilciler, ilk olarak Antalya merkezden Konyaaltı ilçesine giden toplu ulaşımları tercih edebilir. Daha sonra ilçeye ulaştığınızda ise yine oradan da kanyon bölgesine düzenlenen seferler mevcuttur. Bu sayede, her tatilcinin Kapuz Kanyonu’na ulaşması oldukça kolay olacaktır. 

Kapuz Kanyonu’nda Kamp Yapmak Yasak Mı?

Buraya gelen tatilciler, Kapuz Kanyonu’nda diledikleri gibi kamp yapabilirler. Ancak bölgede çadır ve kamp etkinliğinde gerekli olacak ihtiyaç malzemelerini kiralayabileceğiniz herhangi bir tesis bulunmadığı için buraya gelmeden önce tüm hazırlıklarınızı tamamlamış olmanızı tavsiye ederiz. Kapuz Kanyonu’nda nerede kamp kurulur diye soracak olursanız da burada insanların yoğun olarak vakit geçirdiği göl çevresini tavsiye ederiz. Yine göl çevresine ek olarak kanyona çok yakın bölgedeki ağaçlık alanları da tavsiye ederiz. 

Kapuz Kanyonu’nda Yüzülür Mü?

Kapuz Kanyonunda Yüzülür Mü
Kapuz Kanyonunda Yüzülür Mü

O kadar anlattık, o kadar övdük ve şimdi de sizlerin Kapuz Kanyonu’nda yüzülür mü sorusunu sorduğunuzu tahmin ediyoruz. Buradaki sular dağlardan gelen doğal kaynaklardan beslenmektedir ve derinlikleri de mevsimsel olarak değişiklik gösterir. Öncelikle burada doyasıya yüzebileceğinizi belirtmek isteriz. Ancak bu yüzüş etkinliğiniz esnasında çok dikkatli olmalısınız. Çünkü kanyon bölgesindeki suyun derinlik oranları da kısa mesafeler dahilinde değişiklikler gösterebilmektedir. Yani bazı kısımlar boyunuzu bile aşmazken, biraz ilerlediğinizde karşınıza çıkacak olan bir diğer kısım, boyunuzun yüksekliğini epeyce geçebilir. Eğer iyi bir yüzücü değilseniz, dibi görünen sığ yerleri tercih edip sizi su yüzeyinde tutacak bazı ekipmanları da takmanızı tavsiye ederiz. Ziyaretçiler bu kanyona daha çok yaz aylarında gelmektedir ve tam da bu dönemde Antalya ilimizin ne denli sıcak olduğu, herkes tarafından iyi bilinir. Özellikle de yazın kavurucu sıcağından bunalmış olan tatilcilerimiz için Kapuz Kanyonu’nda şöyle güzelce yüzmek, gerçekten de çok ferahlatıcı olacaktır. 

Kapuz Kanyonu Giriş Ücreti 2023

Kapuz Kanyonu, tüm ziyaretçiler için tamamen ücretsiz gezilebilecek bir doğal güzelliktir. Siz de Antalya ücretsiz tatil yapılacak yerler arasında olan bu kanyona gelerek, güzel bir doğa tatilinin tadını çıkarabilirsiniz. Ancak burası hafta sonları çok yoğun olduğu için eğer imkanınız varsa hafta içinde gelmeniz, sizin için gerçekten de çok avantajlı olacaktır. 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir