Kanada Vizesi Nasıl Alınır? Kanada Vize Ücreti Ne Kadar?
 1. Anasayfa
 2. Vizeler

Kanada Vizesi Nasıl Alınır? Kanada Vize Ücreti Ne Kadar?

0

Kanada vizesi, Kanada’yı ziyaret etmek isteyen kişilerin sahip olması gereken bir vizedir. Ülke, Kuzey Amerika’da yer almaktadır. 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşan Kanada, Büyük Okyanus’tan Atlas Okyanusuna ve kuzeyde ise Arktik Okyanusuna kadar 9,98 milyon kilometrekarelik bir alanda yer alır. Bu özelliği sayesinde yüz ölmüşü anlamında dünyanın en büyük 2.ülkesi olarak tanımlanabilir. Kanada’nın güney ve batıda Birleşik Devletlerle olan sınırı ise 8 bin 891 kilometre ise dünyanın en uzun kara sınırına sahiptir. Aynı zamanda Kanada, 200 bin kilometreden fazla bir mesafe ile dünyanın en uzun sahil şeridine sahip ülkedir. Kanada’nın topraklarının çoğunda ormanlar ve Rocky Dağlarındaki tundra bulunmaktadır. Nüfusun beşte dört gibi büyük bir kısmı güney sınırında yaşar. Kanada’nın başkenti Ottowa’dır. 

En büyük 3 şehir ise Toronto, Montreal ve Vancouver olarak bilinmektedir. Kanada, Aborjinlerin binlerce yıldır yaladığı bir ülke olmuştur. 16.yüzyıl itibari ile Britanyalı ve Fransız keşifleri sırasında Atlantik kıyısında ilk koloniler kurulmaya başlanmıştır. Birçok savaştan sonra Franda, 1763 yılında Kuzey Amerika’daki sömürgelerin birçoğunu terk etti. 1867 yılında ise Britanya Kuzey Amerika’nın 3 kolonisi birleştirilerek bir konfederasyon kurdular. Bu sayede de Kanada 4 eyaletten oluşan bir federal dominyon olarak kuruldur. Bu olay, dominyon topraklarının büyümesi ve yeni eyaletlerin / bölgelerin eklenmesi ile Kanada’nın Birleşik Krallık’tan ayrılması ve özerkleşmesi sürecini başlatmıştır. 1931 Westminster Kanunu ile büyütülen bu özerklik, Britanya Parlamentosuna yasal bağlılığı sonlandırıcı etkiye sahip 1982 Kanada Yasası ile pekiştirilmiş oldu. 

Kanada Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada vize başvurusu için ilk adım Kanada’ya ziyaret etme amacınızı bulmaktır. Bu adım ile hangi vize türüne başvuru yapacağınızı anlamış olursunuz. Ardından Kanada vize başvuru formunu doğru ve eksiksiz bilgiler ile doldurmanız gerekmektedir. Bu form online bir şekilde de doldurulabilmektedir. Kanada Konsolosluğu resmi internet sayfası üzerinden ulaşılabilen bu başvuru formu için sitede şahsi bir hesabınızın bulunması zorunludur. Daha sonra ise Kanada vize başvuru formu, online olarak dili İngilizce olacak şekilde doldurulmalıdır. Vize merkezi ile vize başvurusu yapmaya karar verdiğinizde, vize türüne ve kişisel durumunuza göre çıkarılan bir belgeler listesi olacaktır. Çıkarılması halinde tarafınıza iletilecektir. Ardından vize uzmanları tarafından eksiksiz bir şekilde doldurmuş olduğunuz online başvuru formlarıyla beraber başvurunuz doğru bir şekilde yapılacaktır. 

Kanada vize başvuru formunu doğru bilgileriniz ve eksiksiz olacak şekilde doldurmanız gerekmektedir. Eksik ya da hatalı bilgiler ile doldurulmuş olan form yüzünden Kanada vize başvurunuz reddedilebilir. Başvuru formunda olan bütün bilgiler, adınıza işlenecek bir barkoda yansıtılır. Bundan dolayı da bilgilerinizin doğru olduğundan emin olmanız, vize başvuru sürecinde oldukça önemli bir noktadır. 

Kanada Vizesi Başvuru Formu Nereden Alınır, Nasıl Doldurulur?

Kanada vize başvuru formu, vize başvurusunda sizden talep edilen belgeler arasında yer almaktadır. Kanada vize başvuru formunun linki ise şöyledir:

https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/application/application-forms-guides.html

Kanada Vizesi Çeşitleri Nelerdir?

Kanada vize türleri aşağıdaki gibidir:

 • Kanada Ticari Vize / İş Vizesi: Ticari vize ile Kanada’da bir kongre, panel, şirket kuruluş faaliyetlerine katılım, konferans, iş görüşmesi ve satılan ürün desteği gibi çeşitli haklar sağlanır. Kanada ticari vize ile Kanada’da 6 ay kadar kalma imkânınız vardır. Bu vizeye sahip olabilmek için ise Kanada’da bulunan bir şirket ya da kurumdan davet mektubu almanız gerekmektedir.
 • Kanada Turistik Vize: Bu vize, Kanada vize ofisi tarafından pasaportunuza eklenmiş olan resmi bir evraktır. Ülkeye geçici ikamet olarak sayılan ziyaretçi, öğrenci ya da çalışan olarak giriş yaptığınızın bir kanıtıdır. Resmi olarak geçici ikamet vizesi olarak da adlandırılır.
 • Kanada Transit Vizesi: Eğer ki uluslararası bir uçuş, Kanada’daki havaalanı üzerinden bir aktarma yapacaksa ya da iki uluslararası uçuş yapılacaksa ve Kanada’daki bir havaalanında bu uçuşlarınız bağlanacaksa, başvurulması zorunlu olan vize türü Kanada transit vizedir.
 • Kanada Öğrenci Vizesi: Kanada’da 6 aydan fazla bir süre boyunca eğitim görecek olan öğrenciler için sağlanan bir vize çeşididir. Ön lisans, lisans ve lisansüstü seviyelerde eğitim alacak öğrenciler, Kanada’da 6 aydan fazla eğitim görecekleri için bu öğrencilerin S1 vizesi almaları gerekmektedir.
 • Kanada Aile / Arkadaş Ziyareti Vizesi: Aile / arkadaş ziyareti vizesi, kişinin Kanada’da yaşayan akrabası ya da arkadaşından aldığı davet mektubu olması gerekmektedir. Davetiye ve gönderen kişinin kimlik bilgileri, adresi ve oturum izinin gösteren oturum kartı gibi bilgiler, vize belgeleri ile birlikte Kanada Ankara Büyükelçiliğine sunulmalıdır.
 • Kanada Oturma İzni / Vatandaşlık Vizesi: Kanada göçmenlik programı, nitelikli insanların Kanada’ya yerleşmelerini ve ileride de Kanada vatandaşı olmalarını sağlayan sistemdir. Kanada göçmenlik programına başvurular, express entry sistemi üzerinden yapılır.

Kanada Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kanada vize evrakları şu şekildedir:

 • Pasaport: Başvuruda bulunan kişinin pasaportunun 10 seneden daha eski olmaması gereklidir. Pasaportun geçerlilik tarihi, dönüşünüzden 3 ay sonrasını da kapsamalıdır. Aynı zamanda pasaportta 2 sayfanın da boş olması zorunludur.
 • Kanada Vize Başvuru Formu: Başvuru formuna Kanada Konsolosluğu resmi internet sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz. Ingilizce olarak doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulması gereklidir. Türkçe doldurulması halinde başvuru formunuz kabul edilmez.
 • Fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilen 2 tane biyometrik fotoğraf, konsolosluk tarafından talep edilir. Biyometrik fotoğraf 35 x 45 mm ölçülerde, arka fonu beyaz ve yüz şeklinizin net bir şekilde görünmesi gereklidir.
 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik fotokopisi,
 • Anne, baba, çocuk ve kardeş bilgilerini gösterir tam vukuatlı aile nüfus kaydı,
 • Sabıka Kaydı Niyet Mektubu: Kanada’yı ziyaret etme amacınızı belirten ve Kanada’ya gittiğiniz zaman neler yapacağınıza yönelik kendi cümleleriniz ile İngilizce olarak mektup yazmanız talep edilir.
 • Davetiye: Aile / arkadaş ziyareti yapacak kişiler için Kanada’dan yollanmış olan davet mektubu gerekmektedir. Gönderen kişinin pasaport fotokopisi ve bilgileri de dahil olacak şekilde sunulmalıdır.
 • Sağlık Sigortası: Kanada’yı ziyaret edecek olan kişilerin, Uluslararası geçerliliği olan seyahat sağlık sigortası yaptırıldığını gösterir belge gereklidir. Bu belgenin de vize belgelerine dahil edilerek sunulması gerekmektedir.
 • Otel ve Uçak Rezervasyonları: Kanada’da kalmayı planladığınız süre içinde konaklamayı düşündüğünüz otel rezervasyonu yaptırdığınıza yönelik belgenin çıktısı istenmektedir. Aynı zamanda Kanada’ya gidiş – dönüş şeklinde aldığınız uçak biletinizin belgesi de vize başvurusu için talep edilmektedir.
 • Banka Hesap Bilgileri ve Hareketleri: Son 3 aya ait hesap dökümünün kaşeli ve ıslak imzalı olması gerekir.
 • Maaş Bordrosu: Son 3 ayın gösterilmesi gereklidir. Vizeye başvuruda bulunan kişinin reşit olmaması durumunda yalnız seyahat edecekse ebeveynlerinin noter tasdikli muvafakatnamesinin alınması zorunludur. Kişinin çalıştığı kuruma dair bilgi ve bilgileri kanıtlar nitelikte belgeler ve imzalar, başvuru evrakları arasında dahil edilmelidir. 
 • Çalışan kişiler için son 3 aya ait maaş bordrosu ve SGK işe giriş, hizmet dökümü evrakları, vergi levhası, ticaret sicil gazetesi fotokopisi ve ticaret odası kaydı gibi çeşitli belgeleri de başvuru evrakları arasında bulundurmaları gereklidir.
 • Kanada öğrenci vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin üniversite, kurs ya da okuldan kabul aldıklarına dair belgeleri, başvuru evrakları arasında olmalıdır. 
 • Kanada turistik vize başvurusu yapacak öğrenciler için güncel tarihli öğrenci belgesi sunması gerekmektedir. 
 • Turistik vize başvurusu yapacak memurlar için ise kurum tarafından hazırlanmış olan resmi izin belgesi ve sicil kaydı belgesi de evraklar arasına eklenmelidir.
 • Turistik vizeye başvuru yapacak emekliler için ise emekli olduğunu gösterir belgelerin sunulması gerekir. 
Kanada Vizesi Ücreti
Kanada Vizesi Ücreti

Kanada Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Kanada vize ücreti 185 CAD olarak belirlenmiştir. Kanada Büyükelçiliği tarafından belirlenmiş olan Kanada vize ücreti, seyahat amacına göre değişiklik göstermektedir. Vize başvurusu yapmak isteyen kişilerin vize bedelini, belirlenen banka hesabına yatırması gerekir. Konsolosluğun istediği vize ücretini yatırmadan, vize başvuru yapamazsınız. Vize ücreti online yöntemler ile yatırılabilir. Kanada Büyükelçiliğine ödenmesi gereken miktar 100 CAD ve parmak izi işlemleri için ödenmesi gereken miktar ise 85 CAD olarak belirlenmiştir. Kanada Konsolosluğunun internet sayfası üzerinde yatırılmaktadır. Ödeme yapıldıktan sonra ödeme çıktılarını başvuruya giderken yanında getirmeniz gereklidir. Online ödeme gerçekleştirirseniz kredi kartı / banka kartı dışında bir ödeme yöntemi bulunmaz. Kanada vize ücreti yatırıldığı zaman ödeme dekontu, vize başvuru belgeleri arasına dahil edilmelidir. Biyometrik verilerin sisteme geçirilmesi için gereken hizmet bedeli ve konsolosluğun istediği vize harç bedeli yetkili vize başvuru merkezleri ile irtibata geçerek öğrenebilirsiniz.

Kanada Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kanada vize başvurusu yapan kişilerin dikkat etmesi gereken noktalar aşağıdaki gibidir:

 • Vize başvurusunda bulunurken biyometri işleminden geçilmesi gerekmektedir. Başvuru yapan kişinin parmak izinin alınması zorunludur. 2018 senesinden bu yana 14 – 79 yaş arasında olan kişilerin vize başvurusunda parmak izi talep edilmektedir.
 • Kanada vize başvurusu yaparken Kanada’da yer alan şirket ya da kişiler tarafından gönderilen davet mektupları sunulması zorunludur.
 • Kanada’da kaldığınız süre içerisinde masrafların kim tarafından karşılanacağı net bir biçimde sunulmalıdır. Çalışmayan ya da öğrenci olan kişilere sponsor olacak kişilerin finansal durumları belirtilmelidir.

Kanada Vizesi Neden Reddedilir?

Kanada vize ret nedenleri aşağıdaki gibidir:

 • Başvuru yapacak kişinin seyahat amacını açık bir şekilde belirtmemesi,
 • İstenen destekleyici belgelerin doğru ve formata uyumlu olmaması,
 • Başvuran kişinin orijinal olmayan sahte evraklar sunması,
 • IRCC kontrol listesinde bulunan evrakların sağlanmasına rağmen seyahatin amacına uyumlu destekleyici evrakların eklenmemesi,
 • Seyahat süresi dolduğu takdirde ülkenize geri döneceğinizi kanıtlar nitelikte belgelerin sağlanmaması,
 • Başvuru sahibinin Kanada seyahatini finanse edebilecek şekilde toplu paraya sahip olmaması,
 • Başvuru beyannamesinin sunulmaması,
 • Başvuruda bulunan kişinin davet mektubunun, istenen bilgileri eksik vermesi,
 • Başvuru sahibine danışmanlık yapan hukuk bürosunun ya da göçmenlik danışmanının geçerli olmaması durumunda,
 • Başvuruda bulunacak kişinin Kanada halkı için güvenlik riski taşımadığını kanıtlayamamak,
 • Kanada sağlık standartlarına uygun olmayan bir bulaşıcı hastalık taşınması,
 • Başvuru sahibinin kendisi hakkında eksik ya da yanlış bilgi vermesi gibi durumlarda da vize başvurusu reddedilebilir.

Kanada Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Kanada vizesi onay süresi 10 – 12 gün aralığındadır. Kanada vize başvurusu, Kanada Büyükelçiliği tarafından yetkilendiren vize başvuru merkezleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Vize başvuruları yaklaşık olarak 2 hafta içerisinde sonuçlanabilir. Ancak Kanada Büyükelçiliği resmî tatiller, diğer vize başvurularıyla beraber oluşabilecek yoğunluklardan dolayı vize başvurularının değerlendirme süreci uzayabilir. Bundan dolayı Kanada vize başvurusunda bulunacak olan kişinin tüm bu süreci göz önünde bulundurması gereklidir. Herhangi bir aksaklık olmaması için de en az 1 ay öncesinden başvuru yapılması tavsiye edilir. 

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir