Amerika Aşçı Maaşları 2023
  1. Anasayfa
  2. Vizeler

Amerika Aşçı Maaşları 2023

0

Dünyanın her yerinde olmazsa olmaz mesleklerden olan aşçılık ve maaşları her ülkede farklılık gösterirken Amerika Aşçı Maaşları 2023 yılında bu bağlamda farklılık göstermektedir.

Sürekli artan dünya nüfusu ve dışarda yemek yeme kültürünün yaygınlaşmasıyla aşçılara her zamankinden daha da fazla ihtiyaç duyulmaktadır.

Özellikle Amerika gibi gelişmiş ülkelerde insanlar genelde kafe, restoran gibi yeme içme mekanlarında yeme içme ihtiyaçlarını gidermektedirler. Dolayısıyla aşçılık mesleğini icra edenler günün hemen her saatinde yoğun şekilde çalışmaktadırlar.

Birçok meslek gibi aşçılarında maaşları sabit olmayıp belli kriterlere göre değişkenlik göstermektedir. Ayrıca çalışma saatleri ve çalışılan zaman dilimi de aşçılık maaşları üzerinde etkisini göstermektedir.

Vizesiz Gidilen Ülkeler Hangisi merak ediyorsanız tıklayın!

2023 Yılında Amerika’da Aşçılar Ne Kadar Maaş Alıyor?

Amerika Aşçı Maaşları
Amerika Aşçı Maaşları

Amerika’da hem yüzölçümünün büyük olması hem de nüfusun kalabalık olmasından dolayı dünya ülkelerinde aşçılığın en çok gelişmiş olduğu ülkelerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir aşçı öncelikle almış olduğu eğitim, çalıştığı yer, iş deneyimi gibi kriterlere göre farklı maaşlar almaktadırlar.

Bununla birlikte Amerika’da ortalama olarak saatlik 12-25 dolar arasında maaş alan aşçılar, yıllık ise 25.000- 50.000 dolar arasında maaş almaktadırlar.

Ayrıca aşçıların üniversite ya da mesleki okulda eğitim alması bir sertifikaya sahip olması yüksek maaş almasını sağlamaktadır.

Yine bazı restoran ve işletmelerin ek ücret veya bahşiş adı altında verdikleri ödemelerle aşçı maaşlarında iyileştirilmeye gidilmektedir.

Aynı zamanda ün kazanmış ya da ciddi bir deneyime sahip aşçılar gayet yüksek seviyede maaş almaktadırlar.

Green Card Nedir ve Nasıl Alınır merak ediyorsanız hemen tıklayın!

Aşçılık Nedir? Aşçılar Ne İş Yapar?

Amerika Aşçı Maaşları
Amerika Aşçı Maaşları

Aslında bir meslek grubunu simgeleyen aşçılık nedir, sorusunun cevabı yemek yapan kişi olarak verilebilir. Hatta yemek yapmanın yanı sıra yaptığı yemeğin satışını yapan kişi olarak da tanımlanabilir.

Bir kişinin profesyonel anlamda aşçı olabilmesi için bu mesleğin eğitimini veren resmî kurumlardan aşçılık eğitimi veya gastronomi eğitimi alması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra eğitim almadan mutfaklarda yetişmiş deneyimli aşçıların sayısı da yadsınamayacak kadar fazladır.

Her ne kadar aşçıların sorumluluğu yemek yapmak gibi gözükse de o işletme de aşçılara çok fazla yükümlülükler düşmektedir. Aşçının görevleri şöyle sıralanabilir;

  • İşletmenin mutfak bölümünde çalışan personelin görevlerini belirlemek, yönlendirmek ve takibini yapmak.
  • Pişirilecek yemeklerin malzeme listesini hazırlamak.
  • Menüdeki yemeklerin hazırlığını yapmak.
  • Yemeklerin lezzet ve kalitesinin kontrolünü yapmak.
  • Yemeklerin sunumunu hazırlamak.
  • Bulunduğu mekânın konseptine uygun yemek listesini hazırlamak.

Aşçıların Çalışma Yerleri Nerelerdir?

Dünyanın en gözde mesleklerinden olan aşçılığa yemek hizmetlerin olduğu her yerde ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca her dönem ihtiyaç duyulan ve eskimeyen bir meslek olarakda yerini korumaktadır.

Kimileri için bir hobi kimileri için bir beceri olan bu meslek popülerliğini hiçbir zaman kaybetmemektedir. Geniş bir yelpazede iş olanakları olan aşçılık çalışma yerleri özel ve resmi olmak üzere bütün kurumlarda şarttır.

Genel olarak aşçıların çalışabileceği temel yerler ise şöyledir; Kamu kurumları, otel, hastane, üniversite, fabrikalar, okullar, restoran, kafe, lokanta, özel iş yerleri vb.

İyi Bir Aşçıda Gerekli Olan Kişisel Özellikler Neler Olmalıdır?

Amerika Aşçı Maaşları
Amerika Aşçı Maaşları

İyi bir aşçı olmak sadece eğitim almakla yeterli olmayabilir kişinin el becerisi ve bazı kişisel özellikleri de aşçılık mesleği için önemlidir. Amerika Aşçı Maaşları alabilmek için de bu detaylar önemlidir.

Mesela aşçı olmak isteyenlerin dikkatli ve titiz olmaları gereklidir. Hem kendi güvenliği hem de insanların sağlığı için yemek yapmak için kullanılan malzemeden tutunda ekipmanlara kadar aşçının kontrolünde olması gerektiğinden dikkat ve titizlik önem arz etmektedir.

Disiplinli, yenilikçi ve planlı olmak ise aşçılık için gerekli olan diğer kişisel özelliklerdendir. Aşçılık hakkında detaylı bilgileri paylaştıktan sonra Amerika Aşçı Maaşları miktarlarını da göz önünde bulundurarak Amerika’da aşçılık yolunda ilerleyebilirsiniz.

Schengen Vizesi Hakkında Merak Edilenler için hemen tıklayın!

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir